Chcete prestať fajčiť a pritom nepribrať? Tu máte tipy, ako to určite vyjde

Chcete prestať fajčiť a pritom nepribrať? Tu máte tipy, ako to určite vyjde
Množstvo ľudí sa obáva toho, že keby skoncovali s nesvárom fajčenia, tak by pribrali. Lenže pár účinných tipov vás môže naviesť na cestu, bez ktorej budete bez cigarety a tuku.

„Nemôžem prestať fajčiť, pretože potom by som hrozne pribral,“ obhajuje si mnoho ľudí svoj zlozvyk. Je pravda, že pokiaľ s tým seknete, nejaké to kilo navyše sa môže objaviť. Môže byť, ale pokojne jedno alebo aj desať. Ako tomu zabrániť? Upravte si jedálníček! Musíte znížiť denný príjem energie.

Prečo pri odvykaní priberáte?

"Dôvodom, prečo sa miesto nikotínu dožadujeme viac jedla, je viac. Uvoľní sa viac receptorov, ktoré boli zvyknuté na prísun nikotínu. A tak sa telo snaží zaplniť ho niečím novým,“ vysvtetľuje Dita Pichlerová z OB Kliniky. A ďalším hriechom, po ktorom človek siahne, je práve jedlo.

Okrem toho sú fajčiari zvyknutí stále niečo držať v rukách, inak sú stále nervózni. A pokiaľ to nie je cigareta, siahnu po jedle. Odvykajúci fajčiari by sa mali naučiť jesť napríklad mrkvu - tu si nakrájať na hranolky a nosiť ich v dóze so sebou. A keď nebudete mať čo do ruky, začnite ju žuť – zamestnáte myseľ na dlhšiu dobu a ešte k tomu nejde o žiadnu kalorickú bombu.

Zdroj: Thinkstockphotos

Spomalí sa vám metabolizmus

Ďalšou príčinou prečo fajčiari priberajú, je aj to, že ľahko zmenia svoje denné návyky. Mnoho fajčiarov je naučených na svoju prvú cigaretu a kávu, ktorá ich potom rovno pošle na toaletu. Majú tak jasný spúšťač peristaltiky, o ktorú  pri odvykaní fajčenia prídu. Takže činnosť čriev a metabolizmus sa môže trochu spomaliť. Preto je dobré, pokiaľ sa človek rozhodne s cigaretami skoncovať, a pritom sa nechce strachovať o kilá navyše, upraviť si jedálniček.

Zdroj: Thinkstockphotos

Zvoľte správnu dobu

Tak ako väčšina životných rozhodnutí, aj v tomto prípade je dobre prestať fajčiť vo chvíli, kedy ste psychicky v poriadku a neriešite nejaké problémy alebo nie ste v stresovej situácii. Keď ste boli zvyknutí zapáliť si napríklad vo chvíli, kedy vás niekto naštval. Alebo keď máte teraz doma krízu s partnerom. Riešiť do toho koniec s fajčením, by vám určite neprospelo.

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

05:00 INKOGNITO
05:45 Krimi
06:05 Noviny TV JOJ
05:35 Prvé oddelenie II.
06:00 Súdna sieň
07:20 Prvé oddelenie
05:15 Súdna sieň
06:00 X Factor Veľká Británia XIV.
07:10 X Factor Veľká Británia XIV.
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:15 Jobs
08:30 Příšerákovi
10:10 Bláznivé námluvy