Chutný aj liečivý: Vyrobte si domáci LEVANDUĽOVÝ SIRUP

Chutný aj liečivý: Vyrobte si domáci LEVANDUĽOVÝ SIRUP Zdroj: Thinstockphotos
Obľúbenú rastlinku s prekrásnymi fialovými kvetmi môžete využiť nielen ako dekoráciu, ale poslúži vám aj na posilnenie zdravia a krásy. Vyskúšajte recept na voňavý sirup!

Vďaka svojim protizápalovým účinkom a množstvu liečivých látok má aj ďalšie spôsoby využitia.

Levanduľa – pozitívne účinky

  • pomôže pri nadúvaní – pridajte si do bieleho jogurtu so živou kultúrou lyžičku sušenej levandule, uľaví sa vám.
  • Ochutí a spestrí pokrmy – provensálske korenie s obsahom levandule môžete pridať k pečenému alebo grilovanému mäsu, ale napríklad aj k dusenej zelenine. Pokrm bude výraznejší, ale aj zdravší!
  • Pomôže pri štípancoch – olejom z levandule si môžete potierať pokožku aj preventívne, ale pomôže aj na existujúce štípance. Pokožku upokojí, pomôže pri svrbení a zmierni začervenanie a opúchanie.
  • Poradí si s lupinami – kúra s levanduľovým olejom vám pomôže aj pri ničení nepríjemných lupín. 2 malé lyžičky olivového oleja zmiešajte s 15-timi kvapkami levanduľového oleja a na pár sekúnd zohrejte v mikrovlnke. Olej vmasírujte do pokožky, nechajte pôsobiť aspoň hodinu a následne si vlasy umyte.
  • Pomôže vám k lepšiemu spánku – ak mate problémy pri zaspávaní, skúste si k posteli umiestniť nádobku, alebo vrecúško naplnené sušenou levanduľou. Vôňa tejto rastlinky znižuje frekvenciu srdca aj krvný tlak, čo spôsobuje ospalosť.
Zdroj: Thinstockphotos

Domáci levanduľový sirup

Levanduľu môžete použiť sušenú, alebo čerstvú. Nezľaknite sa, sirup nebude krásne fialový, ale bude mať skôr hnedo-zelený nádych.
Ingrediencie:

  • 50 dkg levanduľových kvetov  
  • 1,5 kg trstinového cukru  
  • 3 citróny
  • 3 ks celej škorice
  • cca 1 l vody
Zdroj: Thinstockphotos
Postup: Levanduľu dajte do hrnca s vodou, pridajte dobre umyté a pokrájané citróny aj so šupkou a celú škoricu. Priveďte k varu a varte približne 15 minút. Následne odstavte a nechajte lúhovať 24 hodín.

Na druhý deň zmes opäť priveďte k varu a za stáleho miešania pridávajte cukor a varte do požadovanej hustoty. Hotový sirup nalejte do vyumývaných sklenených nádob a uzavrite. Skladujte na chladnejšom mieste a keďže sirup nie je sterilizovaný, spotrebujte ho do 3-4 týždňov.  

Zdroj: Thinstockphotos
Využitie: Levanduľový sirup môžete použiť klasicky na prípravu limonád, poslúži pri pečení dezertov, vyskúšajte ním poliať palacinky, zmrzlinu, alebo ním ochuťte čaj, či rôzne alkoholické, ale aj nealkoholické drinky.

Zdroj: health.com

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

14:35 Narnia: Dobrodružstvá lode Ranný pútnik
17:00 Neskrotná
19:00 Krimi
15:25 "Kam čert nemůže"
17:10 Áno, šéfe USA VI.
18:10 Áno, šéfe USA VI.
15:55 Policajti v akcii
16:55 Policajti v akcii
18:00 Klamári I.
16:20 Ovečka Shaun I.
16:30 Zatancuj si s Nely
16:40 Macko Uško
14:55 Slunce, seno, erotika
16:50 Hluboká voda
18:45 Asterix a Vikingové