Chutný aj liečivý: Vyrobte si domáci LEVANDUĽOVÝ SIRUP

Chutný aj liečivý: Vyrobte si domáci LEVANDUĽOVÝ SIRUP Zdroj: Thinstockphotos
Obľúbenú rastlinku s prekrásnymi fialovými kvetmi môžete využiť nielen ako dekoráciu, ale poslúži vám aj na posilnenie zdravia a krásy. Vyskúšajte recept na voňavý sirup!

Vďaka svojim protizápalovým účinkom a množstvu liečivých látok má aj ďalšie spôsoby využitia.

Levanduľa – pozitívne účinky

  • pomôže pri nadúvaní – pridajte si do bieleho jogurtu so živou kultúrou lyžičku sušenej levandule, uľaví sa vám.
  • Ochutí a spestrí pokrmy – provensálske korenie s obsahom levandule môžete pridať k pečenému alebo grilovanému mäsu, ale napríklad aj k dusenej zelenine. Pokrm bude výraznejší, ale aj zdravší!
  • Pomôže pri štípancoch – olejom z levandule si môžete potierať pokožku aj preventívne, ale pomôže aj na existujúce štípance. Pokožku upokojí, pomôže pri svrbení a zmierni začervenanie a opúchanie.
  • Poradí si s lupinami – kúra s levanduľovým olejom vám pomôže aj pri ničení nepríjemných lupín. 2 malé lyžičky olivového oleja zmiešajte s 15-timi kvapkami levanduľového oleja a na pár sekúnd zohrejte v mikrovlnke. Olej vmasírujte do pokožky, nechajte pôsobiť aspoň hodinu a následne si vlasy umyte.
  • Pomôže vám k lepšiemu spánku – ak mate problémy pri zaspávaní, skúste si k posteli umiestniť nádobku, alebo vrecúško naplnené sušenou levanduľou. Vôňa tejto rastlinky znižuje frekvenciu srdca aj krvný tlak, čo spôsobuje ospalosť.
Zdroj: Thinstockphotos

Domáci levanduľový sirup

Levanduľu môžete použiť sušenú, alebo čerstvú. Nezľaknite sa, sirup nebude krásne fialový, ale bude mať skôr hnedo-zelený nádych.
Ingrediencie:

  • 50 dkg levanduľových kvetov  
  • 1,5 kg trstinového cukru  
  • 3 citróny
  • 3 ks celej škorice
  • cca 1 l vody
Zdroj: Thinstockphotos
Postup: Levanduľu dajte do hrnca s vodou, pridajte dobre umyté a pokrájané citróny aj so šupkou a celú škoricu. Priveďte k varu a varte približne 15 minút. Následne odstavte a nechajte lúhovať 24 hodín.

Na druhý deň zmes opäť priveďte k varu a za stáleho miešania pridávajte cukor a varte do požadovanej hustoty. Hotový sirup nalejte do vyumývaných sklenených nádob a uzavrite. Skladujte na chladnejšom mieste a keďže sirup nie je sterilizovaný, spotrebujte ho do 3-4 týždňov.  

Zdroj: Thinstockphotos
Využitie: Levanduľový sirup môžete použiť klasicky na prípravu limonád, poslúži pri pečení dezertov, vyskúšajte ním poliať palacinky, zmrzlinu, alebo ním ochuťte čaj, či rôzne alkoholické, ale aj nealkoholické drinky.

Zdroj: health.com

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

12:50 TOP STAR
13:30 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
15:00 ZOO
12:40 Fakty a fikcie
13:40 Fórky, vtipky XXVII.
14:10 Simpsonovci XII.
12:00 Ochranca IV.
14:00 Stratené duše II.
16:00 Kosti VIII.
13:20 Bratia Flubovci
13:45 Mestečko Wackaville
14:15 Robošváb III.
12:50 Popelky
14:30 Tah pěšcem
16:30 Kluci na povel