Kuchyňa podľa feng-šuej: 8 praktických rád vám uľahčí varenie

Kuchyňa podľa feng-šuej: 8 praktických rád vám uľahčí varenie Zdroj: Thinstockphotos
Kuchyňa patrí podľa tradičného čínskeho umenia feng-šuej k najdôležitejšej miestnosti v domácnosti. Aká v nej prúdi energia, také sú aj vzťahy a zdravie rodiny. Pomocou jednoduchých zmien môžete veľa zmeniť.

Ak sa v kuchyni necítite dobre, nielen že sa vám nechce variť, ale máte skôr chuť odísť z domu, ako v ňom zotrvať. Pár drobných úprav vám prinesie radosť z varenia ale aj  zlepšenie vzťahov s partnerom a deťmi, prípadne s ďalšími členmi v domácnosti.

1. Zbavte sa nepotrebných vecí

Ako prvé si dajte do poriadku špajzu, alebo skrinku s potravinami. Všetko staré bez váhania vyhoďte. Skontrolujte si všetky skrinky a zbavte sa aj pohárov a riadu, ktoré sú zatlačené niekde v kúte a roky ste ich nepoužívali. Vyčistite ich a niekomu ich podarujte.

Zdroj: Thinstockphotos

2. Spravte si poriadok

Najskôr si dôkladne vyčistite všetky skrinky a plochy na krájanie a potom si urobte poriadok aj v skrinkách. Prehľadne si usporiadajte náradie a kuchynské pomôcky. Na potraviny, dochucovadlá, či čaje, ktoré skladujete mimo chladničky si nakúpte nové dózičky a nádoby na uskladnenie. Budú nielen pekne vyzerať, ale získate tak lepší prehľad a budú vás viac lákať na používanie.

3. Pokazené veci dajte opraviť

Neskladujte v kuchyni, ani v iných častiach bytu pokazené veci. Ak vám nechýbajú, tak sa ich radšej zbavte, alebo ich dajte opraviť. Čokoľvek pokazené sa podľa feng-šuej prelína do vášho života. Kvapkajúci kohútik napríklad prispieva k viaznutiu komunikácie. Keď je pokazený sporák, utekajú vám peniaze a tak ďalej.

4. Stavte na zeleň

Umiestnite si na parapetu, alebo na skrinku kochlíky s čerstvými bylinkami, prípadne iný zelený kvet, alebo aj kyticu kvetov do vázy. S čerstvou zeleňou bude vo vašej kuchyni nová energia a budete sa cítiť lepšie. Uprednostňujte rastlinky s oválnymi listami. Špicaté listy, rovnako ako vystavené nože v kuchyni môžu vyvolávať vyostrené situácie a hádky.

Zdroj: unsplash.com

5. Zharmonizujte sa farbami

Aj farby prevládajúce v kuchyni môžu veľa ovplyvniť. Napríklad zelená podporuje zdravie a chuť na varenie, tehlová farba podporuje chuť k jedlu, hnedá znamená túžbu po stabilite a pastelové farby vytvárajú v priestore harmóniu.

6. Drez a sporák dajte od seba

Drez a sporák by nemali byť vedľa seba, pretože prvok vody a ohňa pokope znamená vo vzťahu ničenie a ovládanie. Ak ich umiestnite k sebe, alebo oproti sebe, môžu byť príčinou zvyšovania hádok a konfliktov v rodine. Ak sa to u vás nedá zmeniť, môžete to zmierniť tak, že do priestoru umiestnite element dreva. Stačí napríklad dóza s drevenými vareškami, drevená doska na krájanie a podobne.

7. Umiestnenie sporáku

Ak stojíte pri sporáku, mali by dobre vidieť na dvere. Iba tak môžete pripravovať jedlo v kľude a s dobrou energiou, tvrdí jedno z pravidiel feng-šuej. Ak stojíte chrbtom, mali by ste si nad sporák lesklú dosku, alebo zrkadlo. Ak umiestnite zrkadlo na zadnú plochu za horáky, vraj si zlepšíte aj finančnú situáciu.

Zdroj: unsplash.com

8. Vyberajte stôl bez ostrých hrán

Jedálenský stôl je v každej domácnosti veľmi dôležitým prvkom. Pri jeho výbere sa vyhýbajte ostrým hranám, ktoré aj v tomto prípade môžu viesť k nepokojom v rodine. Ideálne je stôl guľatého, alebo oválneho tvaru. Hojnosť v rodine môžete podporiť tým, že do stredu stola umiestnite živý kvet, alebo napríklad misu s čerstvým ovocím.

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:30 Bez servítky
05:20 Súdna sieň
06:00 Súdna sieň
06:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:25 Extrémni žgrloši I.
05:45 Policajti v akcii
06:30 Nákupné maniačky
05:05 Tashiho svet
05:20 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
05:35 Ruby z dúhy II.
05:30 William a Kate: Královské zásnuby
06:50 Příliš pozdě na loučení
08:30 Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema