Buďte fit s jarnou zeleninou: 3 druhy, ktoré môžete pestovať aj na balkóne

Buďte fit s jarnou zeleninou: 3 druhy, ktoré môžete pestovať aj na balkóne Zdroj: Thinstockphotos
Jar je symbolom znovuzrodenia, kedy sa príroda prebúdza zo zimného spánku. V tomto období je ten najvhodnejší čas, obohatiť jedálniček o plody s množstvom vitamínov. Jarná zelenina je na to ako stvorená!

Sezónne druhy zeleniny sú jednoznačne najviac prospešné pre naše zdravie. Dodajú organizmu množstvo potrebných živín a vitamínov. Obyčajnú drobnú zeleninu si bez problémov môžete vypestovať aj v kochlíku na balkóne, či parapete.

Pažítka

Pažítku určite dobre poznáte. Vôňou i chuťou pripomína mladú cibuľku. Vďaka svojej špecifickej chuti výborne doplní rôzne druhy šalátov, či nátierok, ale vychutnať si ju môžete aj na celozrnnom chlebíku s maslom. Obsahuje vitamín C,  A, éterické oleje, vápnik, draslík a železo. Pažítka je známa aj tým, že podporuje chuť do jedla, pozitívne vplýva na obličky a napomáha znižovať vysoký krvný tlak .

Zdroj: Thinstockphotos

Reďkovka

Táto zelenina patrí tiež medzi obľúbené jarné druhy. Poznáme tradičnú ružovú guľatú reďkovku, alebo aj výraznejšie biele podlhovasté reďkovky. Už šesť malých plodov denne, dokáže zlikvidovať baktérie v ústnej dutine, rovnako ako aj v žalúdku a v tenkom čreve. Chutné reďkovky pomáhajú uvoľňovať hlieny, zmierňujú kašeľ, pálenie záhy, ale pomáhajú napríklad aj pri odstraňovaní plynatosti a zápchy. Malé plody majú schopnosť čistiť obličky a močové cesty, čím úspešne zabraňujú tvorbe obličkových a močových kameňov. Medzi jej ďalšie pozitívne vlastnosti patrí napríklad znižovanie hladiny cholesterolu a tukov v krvi.

Zdroj: Thinstockphotos

Žerucha

Vypestovať žeruchu je také jednoduché, že to zvládnu aj deti. Vôbec nepotrebujete kochlík, ani hlinu. Stačí menšia nádobka s chumáčom vaty, na ktorú semienka nasypete a zalejete vodou. Pri pravidelnom zalievaní vám semienka vyklíčia po 2-3 dňoch, ani nie po týždni môžete rastlinky zrezať a použiť do nátierok, na ozdobu rôznych jedál, alebo len tak na maslový chlebík. Žerucha obsahuje veľké množstvo vitamínu A a C, ďalej  éterické oleje a silice s antibiotickým účinkom. Žerucha je výborným doplnkom aj pri jarnej dotoxikácii tela, ktorá zároveň posilňuje jeho obranyschopnosť.

Zdroj: Thinstockphotos

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

17:00 Neskrotná
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:10 Áno, šéfe USA VI.
18:10 Áno, šéfe USA VI.
19:10 Kinosála
16:55 Policajti v akcii
18:00 Klamári I.
19:00 Klamári I.
17:10 Maxipes Fík II. - Divoké sny Maxipsa Fíka
17:20 Máša a medveď I.
17:30 Cesta za pokladom
16:50 Hluboká voda
18:45 Asterix a Vikingové
20:15 Na shledanou tam nahoře