Všestranný jablčný ocot: 14 super tipov pre zdravie a krásu

Všestranný jablčný ocot: 14 super tipov pre zdravie a krásu Zdroj: Thinkstockphotos
Silu jablčného octu využívali už naši dávni predkovia a dobre vedeli prečo. Skúste po ňom siahnuť tiež, prekvapí vás, kde všade vám bude nápomocný.

Jablká patria medzi najviac zamorené ovocie, preto pri kúpe jablčného octu uprednostnite bio kvalitu, prípadne si ho môžete z domácich plodov vyrobiť aj doma. Toto je niekoľko tipov na využitie jablčného octu.   

1. Chudnutie

Jablčný ocot obmedzuje chuť do jedla a pomáha tiež naštartovať látkovú výmenu. Stačí, ak ráno nalačno vypijete pohár vody s lyžicou jablčného octu. Vyskúšajte.

Zdroj: Thinkstockphotos

2. Prevencia cukrovky

Odborné štúdie preukázali, že acetická kyselina obsiahnutá v jablčnom octe spomaľuje akumuláciu tukov. Ak vám prekáža jeho výrazná chuť, skúste ho pridávať do nápojov, šalátových dressingov a podobne.

3. Znižovanie cholesterolu

Popri znižovaní krvného cukru a pomoci pri chudnutí bol dokázaný aj pozitívny účinok pri úprave cholesterolu. Ďalší dôvod, pre ktorý sa ho oplatí pravidelne konzumovať.

4. Detoxikácia

Jablčný ocot pomáha aj pri cirkulácii krvi a prečisťuje pečeň. Kyselina obsiahnutá v jablčnom octe dokáže viazať toxíny, ktoré sa vyplavujú von z organizmu. Draslík zase pomáha rozkladať v tele nahromadené hlieny a prečisťovať lymfatické uzliny.

5. Prečistenie nosových dutín

Na ľahšie dýchanie vám pomôže dúšok vody zmiešanej s jablčným octom. Rozkladanie hlienov je jednou z mnohých pozitívnych vlastností jablčného octu. Má aj antibakteriálne vlastnosti, takže poslúži aj ako prevencia voči infekciám a nádche.

6. Bolesti hrdla

Ak sa objaví bolesť hrdla, pripravte si prírodné kloktadlo. Zmiešajte rovnaké diely teplej vody a jablčného octu a pár minút kloktajte. Celú procedúru môžete opakovať viackrát denne.

Zdroj: Thinkstockphotos

7. Trávenie

Ak ste zjedli ťažké jedlo a obávate sa, že budete mať problém s trávením, vyskúšajte zmes jablčného octu a minerálky. Nielen že vám bude ľahšie tráviť, ale váš žalúdok sa príjemne upokojí.

8. Prílev energie

Zmohla vás únava a pociťujete nedostatok energie? Vyskúšajte namiesto energetických nápojov jablčný ocot. Draslík a enzýmy, ktoré sa v ňom nachádzajú, vám dodajú energiu a vitalitu. Obyčajná voda s trochou jablčného octu funguje aj ako vzpruha pri cvičení a rovnako aj po ňom.

9. Vlasy bez lupín

Pri problémoch s lupinami si minimálne dvakrát do týždňa nastriekajte pokožku hlavy zmesou vody a jablčného octu. Môžete použiť obyčajný rozstrekovač na kvety. Vlasy zabaľte do uteráka a po hodine si ich umyte ako zvyčajne.

10. Čistenie pleti

Vďaka antibakteriálnym vlastnostiam je jablčný ocot ideálny aj na čistenie pleti. Zrieďte trocha jablčného octu s vodou a pomocou vatového tampónu dočistite pleť rovnako ako s pleťovou vodou.

Zdroj: Thinkstockphotos

11. Hojenie modrín

Jablčný ocot funguje aj ako protizápalová látka a pomáha zmierňovať zafarbenie na koži. Keď sa vám modrina objaví, urobte si obklad s trochou jablčného octu a nechajte pôsobiť.

12. Bielenie zubov

Sila jablčného octu pôsobí proti baktériám a pomôže vám aj k žiarivejšiemu úsmevu. Zmiešajte diel jablčného octu s dvomi dielmi vody a touto zmesou si umyte zuby a prepláchnite celú ústnu dutinu.

Zdroj: Thinkstockphotos

13. Zápach z úst

Jablčný ocot môžete použiť namiesto ústnej vody a pomôže vám zničiť aj nepríjemný zápach, či chuť, napríklad po skonzumovanom jedle. Zmiešaný v rovnakom pomere s vodou zabije baktérie, ktoré zápach v ústach spôsobujú.

14. Páchnuce nohy

Jablčný ocot je vynikajúci odborník na rôzne druhy zápachov. Ak máte problém so zapáchajúcimi nohami, vyskúšajte si celé chodidlá vrátane prstov potrieť jablčným octom. Ten vyrovná ph pokožky a dokáže eliminovať pachy, ktoré spôsobujú baktérie.

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

14:35 Narnia: Dobrodružstvá lode Ranný pútnik
17:00 Neskrotná
19:00 Krimi
15:25 "Kam čert nemůže"
17:10 Áno, šéfe USA VI.
18:10 Áno, šéfe USA VI.
14:55 Tradičné recepty z celého sveta II.: Maškrty a pochúťky
15:55 Policajti v akcii
16:55 Policajti v akcii
15:35 Strážca vesmíru Roger
15:50 Zabi nudu! II.
15:55 Barbapapa II.
14:55 Slunce, seno, erotika
16:50 Hluboká voda
18:45 Asterix a Vikingové