Tehotná v lete: Výhoda či nevýhoda?

13.06.2014 17:25 Preženu.sk Relax a zdravie
Tehotná v lete: Výhoda či nevýhoda? Zdroj: Isifa
Niektoré tehotné ženy znášajú horúce dni lepšie, iné horšie. Existuje však pár rád, ktoré by si mala prečítať každá tehuľka.

Vonku je v lete vyše tridsať stupňov v tieni, nad hlavou máte žeravú guľu a vy kráčate po meste s veľkým tehotenským bruškom? Nuž, nie ste prvá ani posledná. Tehotenstvo sa dá naplánovať, ale len do určitej miery. Deväť mesiacov je naozaj dlhá doba a je veľmi pravdepodobné, že vás v druhom stave leto zastihne.

Jedny ženy hovoria, že byť v pokročilom štádiu tehotenstva počas horúčav je hotová katastrofa. Druhé im zas protirečia argumentom, že v zime je to nepohodlnejšie, lebo okrem bruška vás zaťažujú aj vrstvy oblečenia. Asi sa zhodneme, že jednoduché to nie je nikdy. Ale, ak ste tehotná práve v tomto období, mali by ste si prečítať naše tipy.

Pitný režim je základ Zdroj: Thinkstockphotos

Ako prežiť tehotenstvo v zdraví: Letný manuál

  • Na pitný režim treba dbať po celý rok, v lete je to priorita číslo jeden. Nečakajte, kým pocítite smäd. Vtedy vám telo dáva výstrahu, že sa o prísun tekutín dobre nestaráte. Dospelý človek má prijať minimálne dva litre vody. Opakujeme: Minimálne! Najlepšie je piť v menších dávkach po celý deň.
  • Dávajte pozor na to, čo papáte! Nemáme na mysli príjem kalórií. V horúcich, letných mesiacoch sa častejšie vyskytujú tráviace problémy. Salmonelóza je to posledné, čo by ste si želali. Skladujte potraviny v chlade, zeleninu a ovocie si vždy dôkladne umyte.

V tehotenstve to radšej so slnením nepreháňajte Zdroj: Thinkstockphotos

  • Pre istotu sa vyhýbajte majonézovým jedlám, vajciam a dokonca i zmrzline. Ak máte takéto pochutiny v obľube, vždy ich radšej konzumujte zo svojich zásob. Vy viete najlepšie, ako dlho ich máte zakúpené a či ste ich chránili pred teplom.
  • Opaľovanie v tehotenstve rozhodne nie je dobrý nápad! Tehotenstvo nie je choroba, ale vaše telo je plné hormónov a reaguje oveľa citlivejšie. Pri slnení vám hrozí vznik veľkých pigmentových škvŕn, ktoré už nemusia zmiznúť. To by ste predsa neriskovali...
  • Ak ste nútená vystaviť sa slnečnému žiareniu, chráňte sa! Najlepšou voľbou je vzdušné oblečenie. Určite nezabudnite na klobúčik alebo inú pokrývku hlavy.

V letných mesiacoch je tehotná aj herečka Mila Kunis, ktorá čaká svoje prvé dieťa s Ashtonom Kutcherom Zdroj: Isifa

  • Dôležité je uvedomiť si, že slnko opaľuje aj v tieni. Slnečné žiarenie poľahky prenikne cez oblaky, vodu či slnečník. Preto si doma starostlivo natrite celé telo.
  • Komáre sú v lete otravné, ale nezabúdajte na oveľa nebezpečnejšie potvory: Kliešte! Ak sa chystáte do prírody, pribaľte aj repelent. Po každej takejto prechádzke poproste partnera, aby vaše telo starostlivo prezrel. Ak predsa len objavíte kliešťa, radšej si ho dajte vybrať u lekára.
Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

14:30 Vražedné čísla
15:30 Vražedné čísla
16:30 Dr. Dokonalý
14:55 Profesionáli III.
15:55 Simpsonovci IV.
16:25 Simpsonovci IV.
14:00 Dr. House I.
15:00 C.S.I.: Kriminálka Miami VIII.
16:00 Vražedné Miami II.
14:50 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
15:05 Ruby z dúhy I.
15:25 Strážca vesmíru Roger
14:50 Blbec k večeři
16:55 Příliš pozdě na loučení
18:35 Životy svatých 2/2