5 top dôvodov, prečo by ste mali piť iba vodu

5 top dôvodov, prečo by ste mali piť iba vodu Zdroj: Thinkstockphotos
Ak máte pocit, že o vode viete všetko, možno vás jej účinky na organizmus prekvapia.

Zo všetkých strán sa na nás valia informácie o tom, že pitie vody je zdravé. Viete však, prečo je tomu tak?

Bez vody by sme nemohli fungovať a pre náš organizmus je životne dôležitá. Ani v dnešnom konzumnom svete, kde sa ponúkajú rôzne sladké nápoje a minerálne vody, táto "obyčajná" tekutina nestráca na svojom význame. Pomocou vody totiž dosiahnete vyrovnaný a zdravý životný štýl.

1. Zmierňuje stres

Určite viete, že voda tvorí až 60% nášho tela. Ak znížite obsah blahodarnej tekutiny len o 2 %, tak sa zníži fungovanie mozgu. Dehydratácia zvyšuje hladinu kortizolu – stresového hormónu. V prípade, že vás často bolieva hlava, trpíte zvýšeným svalovým napätím a podliehate stresu, napite sa vody! Vaše telo si ju možno práve takýmto spôsobom pýta.

2. Zbavuje nadváhy

Voda reguluje metabolizmus, a to tým, že podporuje odstraňovanie škodlivých látok. Voda rovnako napĺňa žalúdok, a preto máme pocit sýtosti. Preto mnohé ženy pri chudnutí využívajú pravidlo vypiť pohár vody pred každým jedlom. Táto blahodarná tekutina tak isto prečisťuje celý tráviaci trakt.

3. Znižuje riziko ochorení

Voda podporuje udržiavanie sliznice v optimálnom stave. Ako viete, naša sliznica je prírodnou bariérou v boji proti chrípke a vírusom. V prípade, že máte často suchý nos, tak vírusy môžu ľahko preniknúť do nosohltana a spôsobiť ochorenie. Aby sa predišlo ochoreniu, je potrebné vypiť aspoň osem pohárov vody denne.

4. Voda reguluje telesnú teplotu

Ľudské telo je schopné regulovať telesnú teplotu pomocou hypotalamu – osobitnej časti mozgu, ktorá reguluje telesnú teplotu, pocit hladu a tiež sa podieľa na kontrole emócií a sexuálnej aktivity. Preto, keď je horúco a potíme sa alebo je nám zima, tak naše telo potrebuje vytvárať ďalšiu energiu. Vtedy máme potrebu vypiť viac čistej vody.

5. Voda normalizuje krvný tlak

Štúdie darcov krvi ukázali, že ľudia, ktorí pili dostatočné množstvo vody, omdlievali oveľa menej. Pitná voda aktivizuje nervový systém: to z nás robí viac ostražitých. Voda tiež znižuje krvný tlak a zvyšuje energiu. Preto je dobré, keď začnete deň pohárom vody. Ideálne s vytlačeným citrónom. Budete mať viac energie v dopoludňajších hodinách.

Čoskoro začína leto, a preto je vhodné zvyknúť si na každodenné dopĺňanie zvýšeného množstva tekutín. Ak je to len trochu možné, noste so sebou minerálnu vodu alebo si do fľaše naberte čistú vodu z vodovodu. Nezabúdajte, že pitný režim podporuje vaše zdravie, krásu a vitalitu.

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

10:00 Súdna sieň
11:00 POLICAJTI V AKCII
12:00 NOVINY O 12:00
10:35 Dovidenia, stará mama! II.
11:35 Áno, šéfe USA II.
12:30 NA CHALUPE
10:45 Nákupné maniačky
11:55 UHÁDNI MÔJ VEK
12:50 Hawaii 5.0 VIII.
10:50 Jahôdka a jej kamaráti I.
11:20 Arthur a Minimojovia
11:45 Kúzlovanie
09:50 Lagerfeld - důvěrné
11:25 Dívka z románu
13:10 Okruh