4 zlozvyky, kvôli ktorým priberáte

4 zlozvyky, kvôli ktorým priberáte Zdroj: Thinkstock
Proces trávenia ovplyvňuje nielen strava a pohyb. Každodenné návyky, ktoré s vašou váhou zdanlivo nesúvisia, môžu mať na svedomí prírastok na váhe!

Ak metabolizmus nefunguje ako má, kilá sa na vás budú lepiť jedna radosť. Aby ste sa vyhli vzniku nových tukových vankúšikov, vyvarujte sa týchto chýb.

Vaše jedlo je málo pikantné

Podľa štúdie časopisu Appetite ľudia, ktorí si do jedla pridávajú červené čili papričky, sa skôr zasýtia a zjedia o 30% menej, ako keď do jedla čili nepridajú. Papričky totiž obsahujú kapsaicín, ktorý ovplyvňuje metabolizmus a zvyšuje hladinu stresových hormónov, ktoré znižujú chuť do jedla.

Zdroj: Thinkstock

Neumývate potraviny

Predtým, ako sa zahryznete do šťavnatého jablka, porozmýšľajte – umyli ste ho poriadne? Nedávna štúdia organizácií zaoberajúcimi sa životným prostredím zistila, že pesticídy, ktorými sa bežne postrekuje ovocie a zelenina, majú negatívny dopad nielen na naše zdravie, ale aj na metabolizmus.

Vedci v rámci laboratórnych výskumov prišli na to, že sa tieto škodlivé látky ukladajú v tukovom tkanive, kde spôsobujú zápaly a spôsobujú problémy s metabolizmom. Preto radšej zainvestujte a kupujte bio potraviny. Pred konzumáciou každý kus ovocia alebo zeleniny zbavte poškodených a pomliaždených častí, a potom ich dôkladne umyte pod tečúcou vodou.

Priveľa sedíte

Ak v práci celý deň sedíte za počítačom a večer trávite na gauči pred televízorom, nemôžete sa čudovať, že sa na vás lepia kilá jedna radosť. Dokonca aj u mužov, ktorí pravidelne cvičia, no denne sedia tri hodiny a viac, bolo zaznamenané až o 74% vyššie riziko vzniku problémov s metabolizmom ako u mužov, ktorí sedia menej ako dve hodiny denne.  

Zdroj: Thinkstock

Vynechávate umývanie rúk

Veci objavili súvislosť medzi bežným respiračným vírusom nazývaným adenovírus-36 a obezitou. Dôvod? Tento vírus premieňa kmeňové bunky na tukové. Takže sa držte toho, čo vám vaša mama od detstva prízvukovala a poriadne si umývajte ruky. Podľa odborníkov to robí len 5% z nás naozaj správne.

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:30 DIVOKÉ KONE II.
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:15 Panelák
05:10 Profesionáli III.
05:50 NAŠI II.
06:25 ZÁCHRANÁRI
05:10 Sherm a jeho mikróby
05:25 Ferdo Mravec
06:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
05:10 Síla naděje
07:05 Milosrdné lži
09:45 Z ulice na green