Graviola Guanábana – tropické ovocie ktoré zatočí s astmou i rakovinou

Graviola Guanábana – tropické ovocie ktoré zatočí s astmou i rakovinou Zdroj: Thinkstockphotos
Plod tohto tropického ovocia má chutnú, bielu dužinu. Prečo by ste po ňom mali siahnuť?

Plod tohto tropického ovocia má tmavo zelenú farbu a malé pichliače na povrchu. Používa sa hlavne jej chutná biela dužina. Prečo je vôbec taká významná pre ľudské zdravie?

Čo je gunabána?

Guanábana (v Brazílii graviola) je plod rastliny Anony muricaty a pochádza z hlbín Amazonského dažďového pralesa (oblasť Strednej a Južnej Ameriky). Táto rastlina na seba pripútala pozornosť západnej medicíny asi v 40. rokoch 20. storočia, pretože jej účinky boli priam fantastické! Vedci zistili, že rastlina obsahuje látky, ktoré s rakovinovými bunkami bojujú efektívnejšie ako chemoterapia.

Je zdravá a chutná

Okrem toho, že gunábana je zdravá, je aj mimoriadne chutná. Jej biela dužina chutí sladkokyslo, až pikantne a pripomína chuť banánov, broskýň a jahôd. Pozor si treba dať na tmavohnedé semená, ktoré tvoria až 24% objemu plodu. Nesmú sa konzumovať kvôli jedovatým zložkám.

Prečo vlastne pomáha?

  • Gaunábana obsahuje veľké množstvo vitamínu C, B1 a aj malé množstvo vlákniny, fosforu a železa. Tiež obsahuje najväčšie množstvo vápnika zo všetkých exotických plodov.
  • Vápnik je nevyhnutný pre budovanie silných kostí a zubov. Pri niekoľkých výskumoch boli preukázané významné protirakovinotvorné účinky, tak sa poslednej dobre o nej čoraz častejšie hovorí v súvislosti s alternatívnou liečbou zákernej choroby. 
  • Dôležité zlúčeniny - anonové acetogeníny sa nachádzajú v listoch, kôre a koreňoch. Tri navzájom nezávisle vedecké výskumy v najmenej ôsmich klinických štúdiách potvrdili, že tieto zlúčeniny majú silné protinádorové účinky, vysokú toxicitu proti rakovinovým bunkám – bez toho aby poškodzovali zdravé bunky jedinca.
  • Okrem toho napomáha aj pri liečbe bakteriálnych a plesňových ochorení. V Peru sa gunábana užíva k procesu znižovania cukru v krvi (tiež pri cukrovke) alebo ako sedatívum.
  • V brazílskej Amazónii sa listy tohto stromu (Anony muricaty) využívajú pri črevných problémoch. Na Jamaike alebo Haiti sa plody využívajú pri horúčke alebo pri parazitných ochoreniach.
  • Kôra alebo listy sa využívajú ako liek pri ochoreniach srdca, náročnom pôrode, pri podpore funkcie pečene, astme alebo hypertenzií. Má 10.000-násobnejšiu silu než chemoterapia pri liečbe rakoviny.
  • Užívať sa však môže pred alebo po chemoterapií, nikdy nie počas nej.
Zdroj: Thinkstockphotos

Ako si gunábanu zaobstarať?

Na internete si ju môžete objednať ako živú rastlinku gunabány a pestovať ju aj doma na Slovensku. Jej pestovanie je jednoduché, no lahodných a zdravých plodov sa dočkáte až za päť či šesť rokov.

Ak sa nedostanete k čerstvým plodom, môžete si cez internet zakúpiť zmrazené dužiny gunábany, ktoré využijete pri spracovaní lahodných nápojoch (dužinu rozmixujte a pridajte vodu, tak isto si môžete tento výnimočný plod objednať v podobe výživového doplnku).

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

09:00 Súdna sieň
10:00 Súdna sieň
11:00 POLICAJTI V AKCII
08:40 Simpsonovci XXII.
09:05 Simpsonovci XXII.
09:30 Simpsonovci XXII.
08:25 POLICAJTI V AKCII
09:35 Prvé oddelenie II.
10:00 Prvé oddelenie II.
09:00 Ovečka Shaun IV.
09:05 Pat a Mat
09:15 Medzi nami zvieratkami
08:10 Mozek v plamenech
09:50 Lagerfeld - důvěrné
11:25 Dívka z románu