Najväčší konkurent exotického ovocia: Obyčajné jablko!

Najväčší konkurent exotického ovocia: Obyčajné jablko! Zdroj: Thinkstockphotos
Exotiku svojimi účinkami zatieni "obyčajné" jablko! Pomôže vám s nervozitou, pri diéte či detoxikácii. Poznáte všetky jeho účinky?

Ovocia je na pultoch v predajniach na výber od výmyslu sveta. Ak pravidelne siahate po jablkách, robíte dobre! Pestovanie domácich jabĺk na Slovensku naďalej pretrváva a na výber sú červené, žlté či zelené. Vždy sú chutné a zároveň zdravé. Výhodou je, že ich môžete konzumovať celoročne. Vedeli ste, že existuje viac ako 7,5 tisíc druhov tohto výnimočného ovocia?

Symbol sily a energie

Jablko je v kontexte histórie opisované v mnohých verziách: ako jablko nesváru, jablko Kartága, jablko ako symbol plodnosti a lásky, jablko ako pokušenie. Toto ovocie malo od nepamäti výraznú silu a energiu. A dnes tomu nie je inak. Jeho ozdravujúce účinky poznali mnohí pred nami. Ktoré to sú?

Jablko: zdravé a chutné!

Toto vôbec nie obyčajné ovocie obsahuje viac ako 30 minerálov a stopových prvkov, z toho najmä draslík a železo. Taktiež obsahuje provitamín a dôležité vitamíny nachádzajúce sa v šupke: B1, B2, B6, E a C, niacín a kyselinu listovú. Jeho ďalšou dôležitou zložkou je pektín, ktorý znižuje hladinu choresterolu. Obsah jablka vypĺňajú aj favionidy a karotonoidy, ktoré majú antixiodiačné účinky, a tak znižujú riziko rakoviny v tele.

Jablko bez šupky? Len to nie!

Vedeli ste o tom, že až 70 percent vitamínov sa nachádza práve v šupke jablka? Ten, kto olúpe vzácny povrch ovocia, tak odstráni aj vitamíny. Šupka jablka je okrem vitamínov, bohatá aj na železo, horčík, nenasýtené tuky a bio aktívne látky – nie sú pre ľudský organizmus nevyhnutné , ale pri ich konzumácií sú spozorované pozitívne účinky na telo.

Patria k nim protinádorové účinky, ochrana pred srdcovo-cievnymi chorobami či vysokým krvným tlakom. Napomáhajú tiež znižovať hladinu cholesterolu v krvi a majú antioxidačné účinky. Medzi bio aktívne látky patrí skupina flavonoidov, glukozinolátov, karotenoidov, sterolov a  látok označovaných ako fytoestrogény.

Zdroj: Thinsktosckphotos

Samozrejme nemožno zabudnúť na podstatu jablka, a tým je jadro, ktoré obsahuje dôležitý jód. A preto, ak si chcete dopriať extra dávku jódu, nájdete ju práve v jadierkach. Jód je okrem iného významný pre udržanie celkového telesného zdravia.

S čím všetkým jablko zatočí?

 • Proti hnačke: môžete si ho dať ako surové alebo nastrúhane so šupkou.
 • Proti zachrípnutiu: upečte si jedno jablko a skonzumujte ho.
 • Proti nespavosti: Postrúhajte si jablko a pridajte lyžičku medu.
 • Proti tehotenskej nevoľnosti: každé ráno si doprajte jedno jablko na raňajky.
 • Proti nervozite: pripravte si čaj z jablkových šupiek alebo plátkov. Následne ich zalejte vriacou vodou.
 • Na peknú hebkú pleť: môžete použiť masku, ktorú si pripravíte nastrúhaním jablka a pridaním medu. Zmes nechajte na tvári 20 minút a jemne umyte vlažnou vodou.
 • Na čistenie zubov: vďaka šupke má jablko pozitívne čistiace účinky na chrup, ktoré tak fungujú ako prírodná čistiaca kefka.
 • Na zlepšenie trávenia: jablko obsahuje látky podobné inzulínu, čím udržiava v rovnováhe mikroflóru v tele.
 • Na chudnutie: aj keď sú jablká sladké, určite z nich nepriberiete! Majú totiž nízky obsah ovocného cukru a málo kalórií.
 • Na detoxikáciu (vylučovanie toxínov z tela): pretože pôsobí antibakteriálne a zabraňuje rozvoju škodlivých organizmov, a tak  podporuje činnosť čriev – a týmto spôsobom chráni pred zákernou rakovinou.
 • Proti smädu - obsahujú až 85 percent vody!
Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

08:30 Extrémni žgrloši II.
09:00 Súdna sieň
10:00 Súdna sieň
08:40 Simpsonovci XXII.
09:05 Simpsonovci XXII.
09:30 Simpsonovci XXII.
08:25 POLICAJTI V AKCII
09:35 Prvé oddelenie II.
10:00 Prvé oddelenie II.
08:50 Rapotáčik
09:00 Ovečka Shaun IV.
09:05 Pat a Mat
08:10 Mozek v plamenech
09:50 Lagerfeld - důvěrné
11:25 Dívka z románu