Závislí na sladkostiach? Naučte sa odolať cukru!

Závislí na sladkostiach? Naučte sa odolať cukru! Zdroj: Thinkstock
Cukor je najväčšou hrozbou najmä pre nás, ženy, pretože jednoduchšie podľahneme chuti na sladké. Ak cukru nedokážeme povedať NIE!, postupne si vytvoríme závislosť. Ako tomu predísť?

Vypestovať si závislosť na cukre je jednoduchšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ani sa nenazdáte a začnete jeho dávky postupne zvyšovať, a tak sa pravdepodobne nevyhnete ani negatívnemu dopadu na vaše zdravie a pribúdaniu kilogramov.

Prečo nevieme odolať?

Všimli ste si, že ľudia po sladkostiach siahajú najmä vtedy, keď sú v strese? Telo v tomto stave vyplavuje „stresové hormóny“ adrenalín, noradrenalín a kortizol. Ich hlavnou úlohou je zabezpečiť, aby mal organizmus dostatok cukru pri zvládaní týchto náročných situácií. Vo zvýšenej miere sa preto začne uvoľňovať cukor z pečene a následne pocítime jeho nedostatok. A toto je moment, kedy siahame po sladkostiach a cukre.

Ďalším dôvodom je kolísavá hladina cukru, ktorá vďaka inzulínu rýchlo klesá a vtedy telo pocíti nedostatok energie. Tú najjednoduchšie získame z potravín obsahujúcich jednoduché cukry, ktoré sa rýchlo vstrebávajú do krvi a hladina cukru sa tak zvýši. A takto sa to opakuje dookola. Z tohto začarovaného kruhu sa však dá vyjsť a my vám poradíme, ako to zvládnuť.

Ako odolať nutkaniu?

Myšlienka na sladké nás väčšinou prepadne vtedy, ak sa nudíme, chceme si urobiť pauzu napríklad pri učení, v práci a podobne. Ak vás nabudúce v takejto situácii prepadne chuť maškrtiť, radšej si pustite obľúbenú hudbu alebo sa choďte poprechádzať na čerstvý vzduch. Uvidíte, že prídete na iné myšlienky.

Radšej pohár vody

Ako iste viete, hlad je často prezlečený smäd, preto si namiesto obľúbenej čokoládovej tyčinky dajte pohár vody alebo riedeného čerstvého džúsu. Chuť na sladké zaženiete aj ovocným smoothie bez cukru, ktoré je jednoznačne lepšou voľbou ako sladkosť.

Jednoduchý trik

Vyskúšajte jednoduchý trik modeliek! Keď na ne príde chuť na sladké, namiesto toho, aby zhltli tabuľku obľúbenej čokolády, si vyčistia zuby. Takto sa chuťové poháriky na chvíľu upokoja a s nimi aj myšlienka na zakázaný cukor. 

Vôňa vanilky

Veľa modeliek nosí v kabelke vanilkovú tinktúru, ku ktorej si privoňajú vždy, keď na nich príde chuť na sladké. Skúste to aj vy a uvidíte, že hriešne myšlienky vás razom opustia. Vôňa vanilky navyše odbúrava stres a navodzuje dobrú náladu.

Náhrady cukru

Ak bez sladkého jednoducho nedokážete existovať, nahraďte cukor jeho zdravšími alternatívami. Skúste napríklad hroznový cukor, trstinovú melasu, med alebo stéviu, ktorá je hotovým zázrakom, pretože neobsahuje žiadne kalórie.

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

09:00 Súdna sieň
10:00 Súdna sieň
11:00 POLICAJTI V AKCII
09:05 Simpsonovci XXII.
09:30 Simpsonovci XXII.
10:00 Dovidenia, stará mama! II.
08:25 POLICAJTI V AKCII
09:35 Prvé oddelenie II.
10:00 Prvé oddelenie II.
09:20 Jojko záchranár
09:30 Ruby z dúhy I.
09:45 Strážca vesmíru Roger
08:10 Mozek v plamenech
09:50 Lagerfeld - důvěrné
11:25 Dívka z románu