Príbeh Natálie: Veta SI TUČNÁ ma takmer zabila

Príbeh Natálie: Veta SI TUČNÁ ma takmer zabila Zdroj: Thinkstock
Niekedy stačí nevinná poznámka a mladý človek sa môže dostať do začarovaného kruhu, ktorý sa môže skončiť naozaj tragicky.

Anorexia je v súčasnosti čoraz väčším problémom, ktorý sa týka nielen mladých dievčat. Túžba po štíhlej línií je dnešným ženám veľmi známa. Mnohé z nich sú pre dokonalú postavu urobiť čokoľvek. Výsledkom sú okrem iného poruchy príjmu potravy, ako anorexia či bulímia. No faktom ostáva, že na psychiatrických klinikách sa objavujú už aj deti vo veku 10 rokov, ktoré trpia spomenutými poruchami príjmu potravy. Okrem mladých žien a detí sú ohrození dokonca aj muži – bývalí aj aktívni športovci.

Problém rodiča a vplyv na dieťa

Nikoleta (24), mladá študentka ekonómie, je jedináčik, ibaže nie milovaný „benjamímek“, ako by  sa dalo predpokladať. Jej mama bola do istého času fyzicky aj psychicky týraná. Otec holdoval alkoholu a ten ho dokázal zmeniť na monštrum. Svojej dcére v čase opojenia hovorieval, že je tučná. Nikoleta prestala jesť vo svojom pubertálnom veku, keď mala 12 rokov. Tínedžerka podľahla poruche príjmu potravy, a tak sa dostala do rúk lekárov. Jej váha rapídne klesala, až sa dostala na kritickú hranicu 45 kilogramov. Jej zdravotný stav bol ako tak stabilizovaný a vo veku 18 rokov bola vyliečená.  

A čo sa deje dnes?

Napriek tomu, že sa telo dostalo do vyváženej formy, psychika nie je stále v poriadku. Nikoleta trpí tým, že je voči sebe neustále kritická. „Svojmu otcovi som odpustila. Strašne sa snaží a už nepije. Možno povedať, že ľúbim oboch svojich rodičov a nehnevám sa na nich. Celkom však nerozumiem tomu, prečo sa neviem tešiť zo svojho života,“ zamýšľa sa nad sebou nevyrovnaná Nikoleta.

Zdroj: Thinkstockphotos

Okrem vzťahu k svojim rodičom utrpel ujmu aj jej vzťah, ktorý trvá dva roky. Mladý pár, si okrem bežných študentských radostí prežíva aj celkom náročné obdobie, a to vďaka Nikolete. Kvôli anorexii, z ktorej sa síce vyliečila, má problémy dodnes.„Som síce vyliečená a moje telo už nie je vychudnuté, lenže stále mám depresie“ hovorí smutne  Nikoleta.

Jej priateľ Milan (27) pri svojej priateľke stál v tých najhorších chvíľach. Lenže vzťah s Nikoletou je stále komplikovaný. „Často mi neverí, že ju mám naozaj rád alebo zotrváva v melancholickej nálade. Potom neviem, ako ju mám podnietiť k pozitívnemu mysleniu a mne je z toho smutno,“ opisuje svoje pocity mladý študent.

Čo na to odborník?

Anorexiu môže spôsobiť nevinná poznámka matky, otca alebo aj širšieho okolia.  „Väčšinou vychádza  prevažne z existujúceho problému matky a dcéry. Zvyčajne sú to vysoké nároky rodiča, ktoré spôsobujú bezmocnosť tínedžerky,“ upozorňuje na celý problém klinický psychológ a psychoterapeut zo žilinskej ambulancie klinickej psychológie František Skokan.

Množstvo mladých ľudí trpí okrem anorexie aj bulímou, ktorá je na prvý pohľad menej viditeľná a o to ľahšie sa dá ukrývať. Kým anorexiu možno poznať podľa toho, že pacient rapídne schudne, bulímia je často utajovaná. Bulimičky sa snažia svoju potravu zakaždým vyvrátiť a trpí tým ich osobnosť. V preklade to znamená, že anorexia a bulímia sú psychickým problémom, a preto je dôležité vyliečiť nielen telo, ale najmä dušu. „Zaoberáme sa ako psychickou, tak fyzickou stránkou pacienta. Pokiaľ nie je dobrá psychika, pacient sa neuzdraví,“ povedal pre zeny.iprima.cz, prednosta Psychiatrickej kliniky v Brne, Tomáš Kašpárek.

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

08:30 Extrémni žgrloši II.
09:00 Súdna sieň
10:00 Súdna sieň
08:40 Simpsonovci XXII.
09:05 Simpsonovci XXII.
09:30 Simpsonovci XXII.
08:25 POLICAJTI V AKCII
09:35 Prvé oddelenie II.
10:00 Prvé oddelenie II.
08:40 Máša a medveď I.
08:50 Rapotáčik
09:00 Ovečka Shaun IV.
08:10 Mozek v plamenech
09:50 Lagerfeld - důvěrné
11:25 Dívka z románu