Detox nie je hladovka: Ako rozumne očistiť organizmus?

Detox nie je hladovka: Ako rozumne očistiť organizmus? Zdroj: Thinkstockphotos
Jar je v plnom prúde a po zimnom období sa vám iste zíde očistiť svoje telo. Neznamená to však, že máte piť iba vodu!

Iste cítite, že nadchádzajúca jar je ideálnym obdobím na to, aby ste zbavili svoje telo škodlivín. Navyše vás takáto očista môže zbaviť aj nejakého toho kila navyše. Chce to však plán. Prestať jesť úplne je čisté šialenstvo. Nezamieňajte si preto hladovku s detoxom. Ako má vyzerať skutočná očista organizmu?

Čo je vlastne detoxikácia

Očista organizmu je účinným prostriedkom, ako zbaviť telo toxínov. A to najmä po zimnom období, kedy konzumujeme viac tučných jedál a nemáme k dispozícii dostatok sezónnych potravín, ovocia a zeleniny. O večierkoch a zvýšenej konzumácii alkoholu ani nehovoriac.

Detoxikácia pôsobí na zdravie svojím očistným charakterom: zbavuje organizmus nepotrebných a zanášajúcich látok.  Tie sa najčastejšie ukladajú v tenkom a hrubom čreve, v lymfatickom systéme, pečeni, krvi a v tukovom tkanive.

Vyhnite sa chybám

Mnoho žien robí pri detoxikácii niekoľko zásadných chýb. Napríklad pijú iba vodu a niekoľko dní, či aj viac, sa trápia bez jedla. Detox však nie je o chudnutí a už vôbec nie o drastickej hladovke.

Hladovka je stav, kedy je organizmus vystavený nedostatku prijímanej energie, základných nutričných a biologických látok, ktoré potrebuje pre svoje bežné fungovanie. Detoxikácia je proces, kedy je organizmus vystavený určitým zásadám stravovania a vďaka ktorému sa dokážu z tela vyplaviť škodlivé látky,“ upozorňuje výživový poradca Libor Javro.

Pomáha detox pri chudnutí?

Platí, že detoxikácia je ozdravujúci proces v tele. Môže žena počas detoxikácie schudnúť? Na otázku odpovedá skúsený odborník:

„Správna detoxikácia nemá mať charakter úplného zníženia príjmu energie. Je potrebné dbať na to, aby telo prijímalo dostatočné množstvo potravín, ktoré obsahujú látky umožňujúce prečistenie organizmu. Sú to teda hlavne potraviny s vysokým obsahom vlákniny (ovocie, zelenina, celozrnné pečivo) a celé spektrum vitamínov a antioxidantov.

Zdroj: Thinkstockphotos

Ideálne je zamerať sa na potraviny s diuretickým (močopudným) účinkom (cuketa, červená repa, kapusta, chren). Najdôležitejšie je mať nadpriemerne zvýšený pitný režim, to znamená dva až tri litre vody, pridať môžete aj odšťavené ovocie a zeleninu. Samozrejmosťou pri detoxikácií je to, že sa drží maximálne tri dni a znižuje sa príjem vysoko energetických potravín,“ vysvetľuje.

Ako si zvoliť správnu detoxikáciu?

Pred tým, než začnete uvažovať o detoxikácií, môžete sa dať vyšetriť svojím všeobecným lekárom. Alebo sama môžete posúdiť svoj zdravotný stav a určiť, ktorou detoxikačnou kúrou začnete.

 • Detoxikácia čriev: Je to očista pomocou ovocných a zeleninových štiav.
 • Detoxikácia lymfatického systému: Pri tejto kúre je potrebné piť grepové šťavy, šípkové čaje, žihľavové čaje
 • Detoxikácia pečene:  Je dlhodobejšia pretože ide o systematický proces prijímania výlučne prospešných potravín.
 • Detoxikácia tukového tkaniva: Je tiež dlhodobý proces odstraňovania tukového tkaniva  vhodnou systematickou stravou.

Vedľajšie účinky detoxikácie

Pri každej, či už krátkodobej alebo dlhodobej detoxikačnej kúre, je nutné myslieť na isté opatrenia. Keďže telo vtedy dostáva znížené množstvo energie, môže sa dostaviť  únava, či bolesť hlavy. Práve kvôli týmto negatívam je dôležité využívať kvalitné, zdraviu prospešné potraviny, byliny a nápoje. A rovnako dôležité je absencia námahy v podobe fyzickej aktivity, ktorá by mala byť v čase očisty mierna.

Detoxikácia na prečistenie tráviaceho traktu

Detoxikácia pomocou ovocných a zeleninových štiav. Tie musia obsahovať dužinu a musia byť riedené s minerálnou alebo pitnou vodou. Optimálny čas trvania očisty trvá dva až tri dni. Ideálne je vypiť 2 až 3 litre štiav denne.

Očistná kúra šťavami

Každý  deň striedavo pite tieto šťavy:

1. Šťava z mrkvy a z červenej repy v pomere 1:1.
2. Šťava z citróna zmiešaná s vodou (asi 200 ml), do ktorej pridáme lyžicu medu, lyžicu olivového oleja a zmiešame.
Šťavy sa pijú ráno nalačno, 20 minút pred jedlom.

Plusy detoxu

 • Zvýšenie peristaltiky  (pohyby čriev umožňujúce posun potravy)
 • Doplnenie vitamínov
 • Navodenie správnej funkčnosti obličiek
 • Mierna redukcia váhy

Negatívne vedľajšie účinky

 • Mierne znížený príjem energie a únava
 • Pocit hladu
 • Bolesť hlavy a malátnosť
Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

09:00 Súdna sieň
10:00 Súdna sieň
11:00 POLICAJTI V AKCII
09:30 Simpsonovci XXII.
10:00 Dovidenia, stará mama! II.
10:35 Dovidenia, stará mama! II.
09:35 Prvé oddelenie II.
10:00 Prvé oddelenie II.
10:45 Nákupné maniačky
09:45 Strážca vesmíru Roger
10:00 Rev a motoroví miláčikovia I.
10:25 Požiarnik Sam VIII.
09:50 Lagerfeld - důvěrné
11:25 Dívka z románu
13:10 Okruh