Skoro jasno
Bratislava
Drahoslav
4.1.2025
9 tipov, ako uľaviť tráveniu: Čo pomáha po sviatočnom prejedaní?
Zdielať na

9 tipov, ako uľaviť tráveniu: Čo pomáha po sviatočnom prejedaní?

Zdroj: Profimedia

Vianočné hodovanie je zaťažkávacou skúškou pre naše trávenie. Jeme naraz väčšie množstvo jedla, ktoré nie je práve diétne. Niet divu, že po sviatkoch máme narušené trávenie či podráždený žlčník.

Kapustnica, majonézový šalát, vyprážané a údené mäso, veľa sladkého a nadmiera alkoholu... To všetko je pre náš žalúdok a trávenie doslova časovaná bomba. Poradíme vám, ako si po sviatkoch prečistíte telo a trávenie vrátite do normálu.

Pite bylinkové čaje  

Nielen pri akútnych problémoch, ale aj priebežne popíjajte bylinné čaje na trávenie. Najvhodnejšími bylinkami sú mäta alebo harmanček, skúsiť ale môžete aj pripravené zmesi. Pred samotnou hostinou si potom pripravte odvar zo zemežlče lekárskej, ktorá stimuluje trávenie a tvorbu slín. Rovnaký účinok má aj čakanka. Odvar zo saturejky potom pite pri plynatosti, presýtení a po tučných pokrmoch. Tymian a fenikel vám zase pomôžu proti plynatosti a zrýchlia vám trávenie. Žalúdok a črevá ďalej harmonizuje puškvorec. Pre regeneráciu trávenia môžete skúsiť aj bylinné tinktúry a trávenie je možné podporiť aj horkými bylinnými likérmi.  

Skúste zázvor  

Pomáha nielen pri virózach. Obsahuje totiž aj látky, ktoré podporujú trávenie a pomáhajú pri nadúvaní. Najlepším spôsobom je popíjanie zázvorového čaju. Poradí si aj s nechutenstvom, nevoľnosťou a podráždeným žalúdkom. V kombinácii s mandarínkami a hnedým cukrom pred popíjaním alkoholu dokonca zmiernia následnú opicu. So zázvorom to ale rozhodne nepreháňajte, inak problémy ešte zhoršíte. Udáva sa, že by ste nemali prekročiť 5 g denne, avšak niektorým jedincom robia problém aj nižšie dávky. Prejavujú sa u nich nežiaduce účinky v podobe pálenia záhy, hnačky, plynatosti, búšenia srdca a nevoľnosti.  

Profimedia

Škorica pomáha  

Vo vianočných cukrovinkách asi veľmi nepomôže, ale ak si trochu škorice pridáte do čaju alebo do cappuccina, tak rozhodne urobíte jedine dobre. Škorica totiž upokojuje žalúdočnú stenu a mierni pocit nevoľnosti. Okrem toho má protizápalové a antibakteriálne účinky, takže môže zmierniť následky otráv z jedla.  

Prechádzka a joga  

Pri akútnych problémoch si doprajte odpočinok a dostatok spánku. Akonáhle sa vám ale uľaví, určite sa choďte prejsť von na čerstvý vzduch, ktorý vám jedine prospeje. Pohyb navyše rozhýbe črevá. Ako prevenciu proti tráviacim problémom sa potom odporúča aj joga, najmä rotačná pozícia pôsobí na naše zažívanie blahodárne.   

Pixabay/ Irina L

Žujte  

Obyčajná žuvačka toho zmôže oveľa viac než len osvieženie pokazeného dychu. Samotné žuvanie totiž dokáže aktivovať črevá a rozpohybovať ich, okrem toho zvyšuje tvorbu slín. Odporúča sa tiež každé sústo dôkladne hrýzť. Keď naopak budete jedlo hltať, tak svojmu zažívaniu iba ublížite.  

Jedlá sóda a lieky 

Prináša rýchlu úľavu, keď už váš žalúdok volá doslova o pomoc. Môže zabrániť nevoľnosti aj predísť zvracaniu. Stačí rozmiešať jednu lyžičku jedlej sódy v pohári vody a vypiť ju. Vždy je dobré mať v lekárničke aj lieky digestíva, ktoré podporujú trávenie a zlepšujú funkciu tráviaceho traktu. Sem patria rôzne tráviace enzýmy, probiotiká, doplnky s vlákninou a hlavne antacidá, ktoré sa používajú na neutralizáciu kyslosti v žalúdku. Tá ale používajte naozaj v rozumnej miere, teda len pri momentálnych akútnych problémoch.  

Zjedzte banán  

Dokáže zasýtiť aj napraviť poškodené zažívanie. Obsahuje totiž veľa vlákniny, takže pomôže rozhýbať črevá pri zápche, ale zároveň ich upokojí pri hnačke. Dokáže tiež pomôcť pri pálení záhy a bolestiach žalúdka tým, že obalí stenu zažívacieho traktu ochranným povlakom.  

pixabay.com/ajcespedes

Vývar nielen na opicu  

Dal by sa považovať za superpotravinu. Poctivý domáci zeleninový alebo mäsový vývar totiž zahreje, dodá telu živiny, posilní imunitu a upokojí žalúdok. Pravidelná konzumácia vývaru potom zlepšuje trávenie a regeneruje črevnú stenu.  

Dajte si pauzu  

Pokiaľ máte pocit, že ste po sviatkoch stále plní, nemáte na nič chuť, alebo dokonca ani nepociťujete hlad, a jete len zo zotrvačnosti, tak si dajte na jeden deň od jedla pauzu. Jednodenná hladovka dokáže naštartovať trávenie a vrátiť zase chuť do jedla. Pokiaľ vám zdravie hladovania nedovoľuje, tak aspoň jedálniček čo najviac odľahčite vývarmi a diétnymi pokrmami. 

Súvisiace články

Najčítanejšie