Skutočný príbeh ženy, ktorá sa vydala za moslima: Deťom dokonca zakázal Vianoce

Skutočný príbeh ženy, ktorá sa vydala za moslima: Deťom dokonca zakázal Vianoce Zdroj: Profimedia
Nicola pochádza z Čiech a niekoľko rokov žila v manželstve s moslimom. Ako vyzeral jej každodenný život s mužom, ktorý vyznáva iné kultúrne hodnoty?

Pred dvanástimi rokmi som sa vydávala. Z veľkej lásky. Spoznala som Turka, s ktorým som plánovala budúcnosť. Prečo nie s Čechom? Napríklad preto, že môj Ibrahim mi v porovnaní s Čechmi pripadal nesmierne galantný. Dbal o to, aby som bola spokojná, doslova ma nosil na rukách. Cítila som sa vedľa neho ako princezná a ten pocit som po niekoľkých nevydarených vzťahoch potrebovala.

Všetci boli proti

Moje okolie a predovšetkým rodičia ma od svadby odhovárali, ale ja som si presadila svoje. Prvá dcéra Aiša sa nám narodila presne deväť mesiacov po svadbe. Zostala som doma. Vtedy bolo naše manželstvo asi najšťastnejšie. Ibrahim sa v úlohe živiteľa rodiny cítil skvele a bol si mnou veľmi istý. Môj spoločenský život sa prakticky vytratil, ale vtedy mi to nevadilo, mala som svoju dcérku.

Prešla som na Islam

Aby deti nemali zmätok v tom, čo sa okolo nich smie a čo nie, konvertovala som na Islam. Toto náboženstvo mi prišlo dokonca oveľa mierumilovnejšie, než kresťanstvo. Ja som sa nikdy nemodlila tak pravidelne a vrúcne, ako manžel, Korán som si ale prečítala. Chodili sme spoločne do mešity, nejedli bravčové, alkohol sa u nás na stole prakticky neobjavoval, ak áno, Ibrahim tvrdil, že až sem, do pohanských Čiech Alah nedohliadne.

Zdroj: Profimedia

​Chcel syna za každú cenu

Aiša rástla a na svet prišla naša druhá dcérka. Môj muž bol smutný, že nemá syna, ale vyhlásil, že ďalšie dieťa všetko spraví. A vtedy začali nezhody. Ja som žiadne ďalšie dieťa nechcela, chcela som sa vrátiť do práce.

Ibrahim sa zmenil. Prestal mi dávať peniaze na domácnosť, chcel, aby som ho odprosila napríklad aj za desaťminútové meškanie, keď som bola na stretnutí s kamarátkou a jej deťmi. Musela som mu sľúbiť, že podobná svojvôľa z mojej strany sa už nikdy nebude opakovať.

Spočiatku som to akceptovala, ale keď som nastúpila do práce, začal ma sledovať. Najal si aj detektíva, aby vedel, s kým som, keď nie som doma s ním. Vadilo mu aj moje oblečenie, v našej firme sme museli dodržiavať dress code. A ten rozruch, keď zistil, že si s kolegami občas vyrazím na obed...

V jeho očiach som sa stala ženou, ktorá mu permanentne nasadzuje parohy, stále mi to vykrikoval pred deťmi. Nakoniec som sa s ním rozviedla, pretože keby som zostala, stratila by som posledné zvyšky sebaúcty.

Mohlo to niekedy fungovať?

Obaja sme v sebe mali zakódované určité modely správania a ani jeden nebol schopný tie vzorce v sebe prestaviť. Ja som chcela pracovať, sláviť s deťmi Vianoce, bolo mi jedno, či mám dcéru, alebo syna.

On však chcel, aby jeho žena sedela doma, robila mu servis dvadsaťštyri hodín denne a bola na ňom permanentne a vo všetkých ohľadoch závislá. Deťom zakazoval dokonca Vianoce a počas Ramadánu nesmeli jesť. Ja som im pôst spríjemňovala diétnymi dobrotami a vianočný stromček s darčekmi som im tajne chystala u svojej mamy. Zo začiatku sme sa ešte snažili vyjsť si v ústrety a nejako tie kultúry skombinovať, ale ako to šlo ďalej, stále viac sme sa duševne vracali každý ku svojim koreňom.

Dcéry ho nezaujímajú

Ibrahim sa po rozchode vrátil do Turecka. O svoje dcéry nemá záujem. Plánuje však novú svadbu a verí, že bude mať s novou ženou syna. Alah mu totiž dvoma dcérami dal najavo, že s našou svadbou nesúhlasil.

Napriek všetkému, svoje rozhodnutie vziať si cudzinca neľutujem. Mali sme sa radi, učili sa spolu žiť, navzájom rešpektovali odlišnosti, ale posledné dva roky boli vážne peklo. Viem, že nie som jediná a obdivujem všetky ženy, ktoré tieto veľmi náročné situácie dokážu zvládať po celý život.

Zdroj: Profimedia

​Niekoľko dôvodov, prečo to u nás nefungovalo:

  • Ranné vstávanie. Ibrahim nikdy nevstal pred jedenástou, ale spať chodil o 3-4 hodine v noci. Kto asi vodil deti do škôlky?
  • Nestaral sa o rodinu. Stále bol v práci, keď prišiel domov, bol na skype s kamarátmi. Nikdy nepomáhal dievčatám pripravovať sa do školy. Bol to taký víkendový otecko a to len vtedy, keď mal náladu.
  • Pil a fajčil, pretože to Alah nevidí, odo mňa vyžadoval abstinenciu. Veril len naoko, aby sa nepovedalo.
  • Nezáujem o korene partnerky. Moja rodina ho nezaujímala, ja som bola s jeho rodinou v pravidelnom kontakte, aby babička v Istanbule deti občas cez skype videla.
  • Rodné jazyky. Naučila som sa turecky, on po česky nie. Takže naše deti hovoria česky, turecky, aj anglicky.
  • Hygiena je kapitolou sama o sebe. Niektoré rituály jednoducho nepochopím, na druhú stranu, depilačné pasta, ktorú doma chystala svokra je jedinečná a vôbec neviem, čím ju nahradím.
  • Je fakt, že Turci vedia žiť pokojnejšie a bez stresu. Čo ma občas dosť vytáčalo. Pretože povinnosti v Česku sa nedajú odbiť mávnutím ruky. On bol totálny flegmatik, všetko nechával na mňa.
  • Iné chute. Neznášal české polievky, varil si teda stále niečo "svoje." Ja som si dala aj jeho jedlo, on to moje, ktoré som chystala aj pre deti, nakoniec ani neochutnal.
  • Náboženstvo. O Islam som sa zaujímala, Korán študovala. On bibliu neotvoril ani raz. Moje korene teda spoznať nechcel. A v tom vidím zásadný problém.
  • Deti. Ja vidím vo svojich hnedookých dcérach dokonalú krásu, dar a šťastie. Preňho sú znamením, že mu Alah nepraje a tak k nim aj pristupuje.

Zdroj: prozeny.blesk.cz

TV Program

08:15 Labková patrola II.
08:45 Labková patrola II.
09:15 NAŠI II.
08:10 NA CHALUPE
09:20 NOVÉ BÝVANIE
10:55 NOVÉ BÝVANIE DIZAJN
08:20 9-1-1 I.
09:20 9-1-1 I.
10:35 Najšpinavšie domácnosti
08:35 Máša a medveď I.
08:45 Rapotáčik
08:55 Hanička a Murko pre najmenších
07:05 Výlet s mámou
08:50 Čarodějovy hodiny
10:45 Za hranici