Neviem, čo je to ORGAZMUS. Môžem to zmeniť?

Neviem, čo je to ORGAZMUS. Môžem to zmeniť? Zdroj: Thinkstockphotos
Všade sa o ňom hovorí a píše. Niektoré ženy však nanešťastie vôbec nevedia, čo to ten orgazmus vôbec je...

Poznáte tie debaty na káve. Muži. Deti. Nákupy. A sex. Pri tejto téme však niektoré dámy zneistejú a mnohé z nich na to majú pádny dôvod. Nikdy nemali orgazmus. Pýtate sa, či je to vôbec možné? Áno, je! Akurát o tom z pochopiteľných dôvodov mlčia. Myslia si, že by v očiach ostatných vyzerali čudne. Navyše si myslia, že chyba je v partnerovi. Alebo si jednoducho zvykli žiť s pocitom, že sa s tým nedá nič robiť.

Nie ste v tom sama... 

Odvahu hovoriť o svojom probléme nabrala Danica (32) „Zo začiatku to neprekážalo žiadnemu z mojich milencov, neskôr z toho boli problémy. Často sme sa kvôli tomu hádali a poznamenalo to aj náš vzťah. Pýtala som sa mnohých žien, svojich kamarátok, či majú aj ony podobnú skúsenosť. Ich odpoveď ma prekvapila, pretože aj iné ženy majú podobný problém, ako ja,“  hovorí s údivom.

Ak aj vás trápi tento problém, v skutočnosti nie ste jediná. Štatistiky zrejme skresľujú – kto by sa s niečím takým priznával. No hovorí sa, že aj sexbomba Marylin Monore nevedela, čo je to orgazmu. Že by sa nenašiel ani jeden partner, ktorý by ju uspokojil?

V čom je problém?

V prvom rade je si však potrebné uvedomiť, že chyba vôbec nemusí byť na strane partnera. Neschopnosť dosiahnuť orgazmus však môže súvisieť s viacerými faktormi. Patria medzi ne najmä psychické problémy – trauma kvôli rannému prežívaniu vlastnej sexuality, ponižovanie, nízke sebavedomie, strach z otehotnenia, ale dôležitý je aj napríklad spôsob výchovy (kultúry), ktorý môže mať vplyv na sexuálne správanie. Potom sú to rôzne biologické faktory, ktoré spôsobujú bolesť pri pohlavnom styku (napr. kvôli zrastom, ktoré sú dôsledkom častých zápalov).

Keď žena nedokáže dosiahnuť pri milovaní orgazmus, môže sa jednať o jednu z foriem ženskej sexuálnej disfunkcie, kde patrí napríklad aj frigidita. Podľa výskumov niektorou formou ženskej sexuálnej disfunkcie trpí až 43 % žien! Aj preto množstvo z nich zrejme musí orgazmus predstierať. Pochopiteľne, iste sa často trápia a pýtajú sa, kde sa stala chyba.

Kedy viete, že je to ONO?

Odborníci hovoria o tom, že každé uspokojenie môže prebiehať inak. Každá žena ho prežíva odlišne. Intenzita vrcholu je daná sebavedomím, citlivosťou a prežívaním vzťahu. Americký výskumníci William Howell Master a Virginia Johnson opisujú dôležité príznaky toho, že orgazmus prichádza. Podľa nich tak budete s určitosťou vedieť, či je „TO“ ono. I keď pravda je taká, že zameniť si orgazmus s iným pocitom je takmer nemožné. Keď sa dostaví, budete hneď vedieť, že je to ONO. Pokiaľ si nie ste istá, je veľká pravdepodobnosť, že ste ho naozaj ešte nikdy neprežili.

Erotogénne zóny

Vzrušenie  začína predohrou, čo znamená dotykmi erotogénnych zón. Každému je príjemné niečo iné. Dôležité je preto vedieť, čo je práve pre vás to pravé: či je to klitoris, prsia, vnútorná strana stehien, zadok, lýtka alebo dlhé bozky. Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu posvietiť si na vlastné telo.

Masturbácia

Skvelý „nástroj“, vďaka ktorému môžete lepšie spoznať svoje telo, je masturbácia. Pomocou nej prídete na to, čo vám je príjemné, čo vás vzrušuje. Kto iný predsa pozná vaše telo lepšie, než vy samé?

Tip: Chce to len odvahu a chuť pátrať po tom, čo vás dovedie bližšie k vášmu prvému orgazmu.

Zdroj: Thinkstockphotos

Vzrušenie

Vaginálny otvor môže tiež prezradiť intenzitu vzrušenia. Ak je prítomný číri sekrét, dokazuje to, že ste pripravená...

Tip: Niekedy môže byť problém s dostatočnou vlhkosťou. Pomôžte si preto lubrikačným gélom. A hlavne sa sústreďte na krásu z milovania, nie na starosti.

Dosiahnutie vrcholu

Keď orgazmus príde, sval a nervy sú napäté ako struna. Napína sa celé vaše telo. Jeho dĺžka je rôzna, niektoré šťastnejšie ho môžu mať aj niekoľko minút. 

Tip: Najdôležitejšie je uvoľnenie. Nemyslite! Snažte sa vypnúť hlavu a užívajte si dotyky partnera.

Pomoc odborníka

Ak váš problém s dosiahnutím orgazmu súvisí s biologickou príčinou, je na mieste navštíviť gynekológa a poradiť sa s ním, ako v tejto veci zakročiť. Rovnako aj psychický problém či napätie môže byť veľkým problémom, s ktorým sa však dá účinne pracovať. Navštívte preto sexuológa či psychológa, ktorý vás môže usmerniť, ako ďalej postupovať. Riešenie vždy existuje, chce to len odvahu niečo pre seba urobiť a nehanbiť sa za svoj problém.

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

10:50 Súdna sieň
12:00 NOVINY O 12:00
12:40 TOP STAR
10:50 Letecké katastrofy XIV.
12:00 Profesionáli II.
12:55 Simpsonovci IX.
10:35 Nákupné maniačky
12:00 VLCI
13:00 Ochrana svedkov IV.
10:50 Jahôdka a jej kamaráti I.
11:10 Medzi nami zvieratkami
11:20 Arthur a Minimojovia
10:50 Slunce, seno, erotika
12:45 Tankový prapor
14:15 Lagerfeld - důvěrné