Prečo sú neverné ženy a prečo muži? Poznáme odpoveď!

Prečo sú neverné ženy a prečo muži? Poznáme odpoveď! Zdroj: Thinkstockphotos
Mužov vedú k nevere odlišné dôvody, ako ženy. Prezradíme vám, ktoré to sú!

Byť neverným iste nikto neplánuje. A zrejme ani vy nepredpokladáte, že by sa vám niečo podobné mohlo prihodiť. V tomto prípade však s určitosťou platí, že nikdy nehovor nikdy, pretože nikdy neviete, kedy sa to môže stať práve vám.

Partner aj milenec

Radka (30) pracuje ako kozmetička. Vo vzťahu bola takmer dokonale šťastná. Až dovtedy, kým sa partner nezačal venovať viac práci ako jej.  Prvá vychladnutá večera, nedopité víno a noci strávene pred televízorom osamote, začali Radke bytostne prekážať. Hnev a frustrácia sa preniesli do vzťahu potichu a zákerne. Keď boli s partnerom spolu nevedeli sa už normálne ani porozprávať...

Zdroj: Thinktosckphotos

„Našla som si milenca, ktorého som však nemilovala. Večer čo večer ma to ťahalo za ním.  Mali sme spolu kvalitný a vášnivý sex. Nemohla som už viac vydržať sama,“ hovorí Radka, ktorej sa rozbil sedemročný vzťah rýchlo a bolestivo. „S bývalým sme sa rozišli a o všetkom sa porozprávali. Nikdy som mu o svojej „bokovke“ nepovedala. Dnes som sama a s milencom sa stretávam aj naďalej iba kvôli sexu,“ rozpráva o svojom  „starom“  tajomstve mladá Radka.

Ženy a nevera

Prípad Radky nie je ojedinelý. Mnohé ženy zápasia s vnútornou bolesťou a celospoločenským tlakom. Keď podvedie žena, je to iné, ako keď to urobí muž, čo vyplýva zo spoločenských stereotypov. Každopádne čoraz viac žien neuspokojenie a nedostatok pozornosti od partnera rieši práve neverou. Je jednoduchšie tajiť milenca, než rozbíjať rodinu. Nevera bola považovaná za privilégium mužov. Za posledných 20 rokov sa počet mužov a žien, ktorý majú pomer vyrovnáva.

Zdroj: Thinkstockphotos

Odborníčka v oblasti medziľudských vzťahov vysvetľuje, ako je zo spoločenského hľadiska vnímaná nevera ženy: „Nevera ženy je pre muža jeho vlastným zlyhaním -  jeho mužnosti a schopnosti udržať kontrolu nad ženou. A takisto stále platí  klišé, ktoré hovorí: „Chlapi zostanú len chlapmi“, alebo „Chlapi nie sú monogamní“. Takéto tvrdenia akoby znižovali dôležitosť osobnej zodpovednosti u mužov za neveru ako takú,“ vysvetľuje Zuzana Hradileková, ktorá sa vo svojej manželskej poradni nevere venuje dlhé roky.

Nevera ako celospoločenský problém

Ženy sú neverné z rôznych dôvodov: je to túžba utiecť z bolestného vzťahu, nuda, túžba vyplniť prázdne miesto v existujúcom vzťahu,  túžba potrestať súčasného partnera, potreba dokázať si príťažlivosť, túžba po pozornosti. Spoločenské faktory sú vyzdvihovanie a bagatelizovanie nevery vo filmoch, v seriáloch, romantických príbehoch a televíznych šou rôzneho druhu.

 

Zdroj: Thinkstockphotos

Nevera nie je teda len problém muža alebo ženy. Je to problém spoločnosti. „V jednej štúdií sa zistili rozdiely medzi mužmi a ženami  v miere nespokojnosti vo vzťahu. Takmer dve tretiny žien, ktoré boli neverné, uvádzali ako  hlavný dôvod nevery nespokojnosť vo vzťahu, zatiaľ čo iba 30 percent mužov uviedlo rovnaký dôvod. Nespokojnosť vo vzťahu u mužov a aj u žien bola charakterizovaná ako nestabilita vo  vzťahu, nedostatok dôvery, hádky ohľadom straty dôvery a málo spoločne stráveného času,“ ozrejmuje súvislosti medzi ženskou neverou a mierou nespokojnosti vo vzťahu skúsená manželská poradkyňa Hradileková.

Naozaj platí: „zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať“?

Je vhodné o svojom prešľape kvôli výčitkám svedomia informovať svojho partnera? Odhalenie nevery býva často poslednou ranou pre vzťah. Príbeh Radky je ukážkovým príkladom toho, ako sa dvaja ľudia rozídu, bez toho, aby sa podvádzajúci k nevere priznal.

Otázka odhalenia tajomstva bola adresovaná skúsenej odborníčke, ktorá vysvetľuje tento fenomén: „Niektorí ľudia (muži aj ženy) dokážu tajiť neveru celé roky a niektorí aj celý život. V manželstvách a vzťahoch s utajenou neverou sa partneri vyhýbajú určitým témam, pretože podvádzajúci partner má neustále obavy z odhalenia. A ten druhý sa snaží nepôsobiť podozrievavo. To vo vzťahu spôsobuje vzájomnú nedôveru, klamstvá a vzďaľovanie sa. Je nemožné, aby takéto utajovanie nespôsobilo vo vzťahu veľké napätie, citové ochladnutie. Veľa rozvodov je spôsobených práve takýmto utajovaním, nedôverou a klamstvami, ktoré máju svoj pôvod v nevere, i keď nevera nikdy nebola odhalená,“ uzatvára odborníčka.

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

08:35 PRESTRETÉ
09:45 Súdna sieň
10:50 Súdna sieň
09:30 Kosti VII.
10:50 Letecké katastrofy XIV.
12:00 Profesionáli II.
09:15 Prvé oddelenie
09:45 Prvé oddelenie
10:35 Nákupné maniačky
09:20 Labková patrola II.
09:45 Strážca vesmíru Roger
10:00 Rev a motoroví miláčikovia I.
08:40 Kincsem
10:50 Slunce, seno, erotika
12:45 Tankový prapor