Nevera cez Facebook: Hrozí aj vám?

Nevera cez Facebook: Hrozí aj vám? Zdroj: Thnikstockphotos
Z flirtovania s dobrým kamarátom cez sociálnu sieť bol nakoniec románik. Príbeh Danice, ktorá sa s partnerom rozišla kvôli nevere, sa môže týkať aj vás.

Ešte stále si myslíte, že chatovanie cez Facebook s bývalým milencom či milým kolegom z práce, je celkom nevinné? Iste vo svojom okolí poznáte niekoho, kto vďaka podobnému virtuálnemu vzťahu prišiel o aktuálny vzťah.

Zármutok z rozchodu, ktorý spôsobila známa sociálna sieť, zažila aj Danica (33). „Písala som si s kamarátom, ktorého som dlho nevidela. Povedal mi, že ma nikdy neprestal milovať. O tomto jeho vyznaní som súčasnému priateľovi samozrejme nepovedala. Ibaže on si začal čítať moje konverzácie,“ hovorí Danica, ktorá sa s priateľom rozišla. Dôvod? Zrejme mala čo vysvetľovať...

Nakoniec sa rozhodla zo vzťahu odísť, pretože stretnutia s internetovým „priateľom“ sa jej čoraz viac páčili. V novom partnerstve však nezotrvala dlho. Po pol roku zistila, že priateľ si nielenže písal s inými ženami, ale sa s nimi dokonca aj stretával. Rovnako, ako pred tým s ňou... Momentálne by sa chcela vrátiť k partnerovi, ktorého opustila. Lenže on už  - pochopiteľne, nechce vstúpiť do tej istej rieky druhý raz.

Sociálna sieť ako nebezpečenstvo pre vzťah

Niektorí odborníci radia, aby sme sa chystali na zlé časy. Ohrození totiž nie sú používaním sociálnych sietí iba tínedžeri. Navonok nevinné „vpúšťanie“ ľudí do svojho súkromia môže mať dramatické následky v podobe žiarlivostných scén. Prečo mnohí privedú svoj vzťah do záhuby? Internet veľmi ovplyvňuje vytváranie, priebeh i zánik vzťahov – samozrejme u tých ľudí, ktorí majú v reálnom živote neuspokojivé partnerstvá. Dlhodobými skúsenosťami podopiera svoje tvrdenie aj manželská poradkyňa Mária Hargašová: „Najviac negatívny vzťah som zaznamenala u ľudí, ktorí preceňujú virtuálne zoznamovanie sa,“ vysvetľuje skúsená odborníčka.

Zdroj: Thinktostockphotos

Ľudia často trávia čas na Facebooku na úkor času s partnerom, čo je často predmetom nezhôd. Väčšinou jeden z páru žiarli na to, keď je partner v kontakte cez sociálnu sieť s bývalým partnerom/kou alebo si píše s opačným pohlavím.

„Zhruba pred dvomi rokmi som sa častejšie stretávala s klientmi, kde príčinou rozpadu vzťahu bola práve nevera začínajúca cez sociálnu sieť Avšak za posledné obdobie sa s takýmito príčinami rozpadu vzťahu stretávam čoraz menej. Tým, že človek nie je s človekom v priamom kontakte ,,tvárou v tvár“, dáva mu to väčšiu odvahu napísať alebo osloviť opačné pohlavie oveľa skôr, než by to urobil v osobnom kontakte. Akoby sme skôr strácali zábrany a strach z odmietnutia,“ opisuje svoje skúsenosti manželská poradkyňa Soňa Balogová.

Kto je na druhej strane

Neistota. Vzrušenie. Ale aj strach môže stáť za predmetom internetovej konverzácie. Aj príbeh Renáty bol zahalený rúškom tajomstva. „Trvala som na tom, aby sme sa stretli. Neznámy sa však vždy vyhováral. Nakoniec som zistila, že na druhej strane bol môj bývalý partner,“ sklamane opisuje svoj polročný virtuálny „vzťah“ Renáta (33). Bývalý priateľ ju psychicky týral už počas vzťahu. Internetová konverzácia bola predovšetkým spôsob ako prenasledovať svoju bývalú partnerku.

Keď sa virtuálnym priateľom venujete viac

Chatovanie na internete môže prejsť do hltania času. A nielen času, ale aj povinností. Realita sa zúži len na kontakt s virtuálnym svetom. Keď sa vydatá Júlia (34) dostala „do pasce“ s Romanom, zabudla na domácnosť. Muž začal s výčitkami a kontrolovaním.

„Dopadlo to tak, že som sa musela vzdať svojho účtu. Bola som z toho nervózna a nespokojná,“ objasňuje Júlia, ktorá dnes vie, že chatovanie bolo nezmyselné. Zrušila svoj účet a s manželom začali komunikovať o problémoch, ktoré ich trápili.

Kedy ste už závislí a koledujete si o problémy?

  • Ak zanedbávate svoje každodenné povinnosti. Či už je to škola, domácnosť alebo obľúbené aktivity.
  • Keď vám neustále "pípa" mobil a vy nemáte čas komunikovať s ľuďmi okolo seba. Venujete sa hlavne chatovaniu a kontrole upozornení zo sociálnej siete.
  • Ak neustále očakávate správy a ste prehnane vďační za každé jedno upozornenie na sociálnej sieti. Odpisujete stále novým a novým známostiam. Snažíte sa o to, aby vám nič z toho, čo sa deje, neuniklo.
  • Svoje myšlienky venujete najmä virtuálnym priateľom a nie svojim blízkym.
  • Neviete sa na nič iné sústrediť. Neustále myslíte na to, kedy sa konečne budete môcť prihlásiť.
Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

09:45 Súdna sieň
10:50 Súdna sieň
12:00 NOVINY O 12:00
09:30 Kosti VII.
10:50 Letecké katastrofy XIV.
12:00 Profesionáli II.
09:45 Prvé oddelenie
10:35 Nákupné maniačky
12:00 VLCI
10:00 Rev a motoroví miláčikovia I.
10:25 Požiarnik Sam VIII.
10:35 Okido I.
08:40 Kincsem
10:50 Slunce, seno, erotika
12:45 Tankový prapor