Bojíte sa šedín? Tieto ženy sa vykašľali na farbenie a urobili z nich svoju prednosť

Bojíte sa šedín? Tieto ženy sa vykašľali na farbenie a urobili z nich svoju prednosť Zdroj: Instagram
Kým väčšina z nás chytila paniku pri prvom šedivom vlase, sú medzi nami aj také ženy, ktoré sa rozhodli zostať prirodzené a práve vďaka šedinám podporili svoju jedinečnosť.

Najmä v minulosti sa šediny vždy spájali so starobou, alebo s múdrosťou a vedomosťami získanými pribúdajúcim vekom.

V dnešnej dobe nie je žiadnou raritou, keď si nájdeme prvý šedivý vlas aj krátko po dvadsiatke, naopak, niekto nezošedivie ani v starobe. Najväčšiu úlohu zohráva genetika, ale tiež životný štýl, stres, niekedy aj choroba a podobne.

Prirodzene šedivé vlasy pristanú aj herečke Helen Mirren.

Zdroj: Profimedia

​Asi nikto z nás nepozná veľa žien, ktoré si nefarbia vlasy, najmä také, ktoré ich majú  už prirodzene šedivé. 26-ročná Martha Truslow Smith začala šedivieť už v takomto mladom veku a odmieta si vlasy farbiť. Pravidelné farbenie vlasov považuje za strácanie času a peňazí a tiež si myslí, že by sme sa nemali škatuľkovať a prispôsobovať sa “nepísanému módnemu diktátu.”

Martha založila Instagramový účet s názvom Grombre, kde ženy rôzneho veku pridávajú fotografie svojich prirodzene šedivých vlasov. Chce tým ukázať svetu, že šedivenie nie je záležitosťou iba starých ľudí a že vôbec neuberá ženám na kráse, práve naopak!

Toto sú len niektoré zo žien, ktoré sa nehanbia ukázať svoje šediny. Čo si o tom myslíte vy? Mali by ste na to odvahu?

 

View this post on Instagram

Natural beauty and confidence go hand in hand. Check out @gabriellasilvergirl in her stunning natural silver. #grombre #gogrombre ▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️#goinggrey #greyhair #greyhairdontcare #greyhairs #grayhairdontcare #grayhair #grayhairs #silverfox #goinggray #goinggreygracefully #greyingout #naturalisbeautiful #confidence #naturalgrey #naturalgreyhair #naturalgray #naturalgrayhair #saltandpepperhair #saltandpepperhairdontcare #silversisters #silversister #naturalgreyhair #naturalbeauty

A post shared by Going grey with (grohm)(bray) (@grombre) on

View this post on Instagram

“My first gray hair memory was when I was 7 years old. I remember being at school, I had long hair, and it caught my attention. I yanked it out, but never really thought much of it because I thought it was normal; both my parents have ALWAYS had grey since my earliest childhood memories. It wasn't until I got married and I had my second child at 22 that I started to go salt and pepper. One day, my female boss was leaning over from behind as I sat at my desk, and she made a comment, ‘oh my goodness, for such a young woman, you sure have LOTS of grey!’ I felt so embarrassed and ashamed; I did not want to be considered old! So from the age of approximately 24 I started to dye my hair dark brown, the closest I could get to my "natural" color. I did those until I was 41 years old. By then, I was coloring every 2 weeks! I hated it. It grew out so fast, all I could see was a white skunk line. Sometimes when I traveled, I would pack a box of dye in my luggage, just in case. I would be mortified if anyone even suspected that I had grey hair. Many times I tried growing it out, but I felt like I would look hagard and old, and then I'd give in, and re-dye; it was like alcohol addiction...always back to the bottle! Anyhow, I was going to turn 42, and I made a bet with myself... I would go cold turkey for 12 months (no matter what) and see what was really growing underneath the dye. My heart was ready. I got many (unwanted) opinions from friends and my kids, ‘don't do it, you're gonna look old...’ ‘Why are you letting yourself go?’ I did it, it took me 3 years to grow it out completely. I didn't do the big chop, instead, I kept cutting the ends. I have been dye free for 6 years now; I love me and my hair. I get compliments ALL the time. As a matter of fact, people in general think I'm in my 30's; I'm 48. ...and because of my hair, I model for stock photos! I feel more vibrant and beautiful today more than I ever did than when I dyed it. My husband has nicknamed me his ‘SILVER FOX.’” @__la_silver_zorra__ #grombre #gogrombre

A post shared by Going grey with (grohm)(bray) (@grombre) on

Zdroj: Instagram, boredpanda.com

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

22:30 Prenasledovaní
00:35 Zrodenie diabla
02:35 Noviny TV JOJ
22:20 Susedia na odstrel 2
00:25 Walking Dead VIII.
01:25 Walking Dead VIII.
23:05 Kosti II.
00:00 Kosti II.
01:00 Kosti II.
23:10 Príbehy dvoch myší II.
23:35 Zabi nudu! II.
23:40 Ovečka Shaun II.
22:25 Skleněný zámek
00:30 Špión, který mi dal kopačky
02:20 Matky na tahu o Vánocích