Nosíte ich aj vy? Pozor na trendy účesy, ktoré ničia vaše vlasy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: unsplash/prahant-photography
Ktorá z nás by nechcela mať krásne, husté a zdravé vlasy? V honbe za dokonalým vzhľadom ale niekedy siahneme po účesoch, ktoré našim kaderám dávajú poriadne zabrať. Ktoré nám môžu škodiť najviac?
Ak nosíte nevhodný typ účesu pričasto, môže to viesť k lámaniu vlasov, rednutiu, a dokonca aj k ich masívnemu vypadávaniu. Ktorým úpravám by sme sa mali vyhýbať?
Tesné copy a drdoly
Sú praktické, vyzerajú elegantne, ale tiež sú veľmi zradné. Reč je o tesných copoch a drdoloch, ktoré napínajú vlasovú pokožku a vytvárajú tak na vlasy obrovský tlak. Čím častejšie ich nosíte, tým väčšie bude riziko, že vlasy začnú ustupovať od čela alebo sa lámať v miestach, kde je gumička najčastejšie zviazaná. Ťah vlasov smerom nahor spôsobuje tzv. trakčnú alopéciu – typ vypadávania vlasov spôsobený ťahom, ktorý oslabuje folikuly. Najčastejšie sa to prejavuje v oblasti spánkov alebo okolo čela.
unsplash/laura-adai
Príčesky a predĺžené vlasy
Príčesky a predĺžené vlasy sú skvelým riešením pre rýchle zahustenie alebo predĺženie, ale ich nasadenie často vyžaduje lepidlo, kovové sponky alebo pevné úchyty, ktoré ťahajú za vaše vlastné vlasy a celkovo vlasové korienky veľmi zaťažujú. Pokiaľ bez predĺžených vlasov nemôžete byť, hľadajte čo najšetrnejšie metódy a nezabúdajte na pravidelné kontroly u odborníka.
unsplash/velizar-ivanov
Vrkôčiky a dredy
Africké vrkôčiky, francúzske vrkoče alebo dredy síce vydržia dlho a vyzerajú originálne, ale aj ony majú svoju tienistú stránku. Pokiaľ sú príliš utiahnuté, vlasy sú neustále pod tlakom a trpia. Navyše pod zapletenými vlasmi často dochádza k zhoršenému prístupu k pokožke hlavy – tá sa horšie prekrvuje, vlasy môžu byť oslabené a viac vypadávať.
unsplash/dmitry-pankin
Časté tepelné úpravy
Teplo je veľký nepriateľ zdravých vlasov – zvlášť pokiaľ používame horúce nástroje denne a bez akejkoľvek ochrany. Žehličky, kulmy či teplovzdušné kefy môžu pri vysokej teplote narušiť vlasové vlákno, vysušiť ho a spôsobiť jeho lámanie alebo štiepenie. Najväčším prehreškom je žehlenie mokrých alebo vlhkých vlasov – to ich doslova „prepáli“.
unsplash/giorgio-trovato
Neustále farbenie a chemické úpravy
Zmena farby môže byť osviežujúca, ale časté zosvetľovanie, trvalá alebo chemické narovnávanie vlasov ich veľmi oslabujú. Chemické zložky narúšajú štruktúru vlasu, čo môže viesť nielen k lámaniu, ale aj k postupnému rednutiu. Pokiaľ farbu meníte často, investujte do kvalitnej vlasovej starostlivosti a pravidelne si doprajte regeneráciu.
Profimedia (ilustračná fotografia)