Toto kráse neprospieva! Pozor na 6 zlozvykov, ktoré ničia pleť
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: unsplash/annie-spratt
Našťastie to nie je žiadna náročná rutina, len niekoľko jednoduchých krokov, ktoré si s minimálnou snahou ľahko zafixujete a zaberú vám skutočne minimum času.
Nech už o svoju pleť (ne)staráte akokoľvek, toto je základ, ktorý by ste mali naozaj dodržiavať, aby ste zbytočne neškodili svojmu najväčšiemu telesnému orgánu - vašej koži.
Zdroj: TVJOJ
Neodlíčiť sa večer? Horšie, než si myslíte!
Pokiaľ idete spať s nevyčistenou pleťou, nahromadená mastnota a odumreté kožné bunky zmiešané s líčením vytvárajú ideálne prostredie pre množenie baktérií. Nielenže to môže viesť k upchatiu pórov, ale tieto nečistoty prenášate aj na svoj vankúš, kde sa môžu baktérie veselo množiť ďalej. Takto si môžete ľahko spôsobiť podráždenie vrátane vyrážok bez toho, aby ste tušili, kde ste k tomu prišli.
Pokiaľ nemáte čas si pravidelne večer čistiť pleť v dvoch krokoch, hľadajte také umývanie pleti, ktoré odstráni mastnotu, SPF, nečistoty a mejkap v jednom kroku. Postačí vám na to pravidlo 60 sekúnd, čo je minimálna doba, kedy by mal čistiaci produkt na pleť pôsobiť. Táto večerná minútka je absolútne minimum, ktoré si vaša pleť zaslúži.
Profimedia
Odličovacie obrúsky patria minulosti
Možno že riešite svoju nechuť na odličovanie pomocou odličujúcich obrúskov. To je ale veľká chyba. Namiesto úplného odstránenia mejkapu, nečistôt a oleja majú tendenciu nečistoty skôr rozmazávať a zanechávať zvyšky, ktoré môžu upchať póry a narušiť kožnú bariéru. Niektoré navyše obsahujú alkohol a vôňu a môžu spôsobiť podráždenie, suchosť a citlivosť, ak ich používate viac ako len vo chvíľach núdze. Vzhľadom na to, že ani veľmi účinne nečistia, môžu nakoniec viesť k upchatiu pórov, akné a pupienkom. Odličovacie obrúsky sú navyše zlé pre životné prostredie, takže ich s ľahkým srdcom nechajte minulosti.
unsplash/natracare
Suchý šampón nie je náhrada za umytie vlasov
Suché šampóny sú dobré v prípade núdze, ale nečistia vaše vlasy. Pokiaľ ich používate pričasto, vytvárate si na hlave nános, ktorý môže viesť k podráždeniu pokožky hlavy. Môžete sa tak viac škrabať na hlave alebo „hrabať“ vo vlasoch, čo môže skončiť lámaním vlasov. Podráždenie zo suchých šampónov – ktoré je prejavom zápalu – môže v najhoršom prípade skončiť aj vypadávaním vlasov. Po suchom šampóne by ste mali siahnuť maximálne dvakrát týždenne.
Profimedia
Zanesené štetce - raj plesní!
Hubky, ale aj štetce sú vysoko absorbujúce a zadržujú mejkap aj vlhkosť - to sú dokonalé podmienky pre rast baktérií a plesní. Pokiaľ si ich pravidelne hĺbkovo nečistíte, môžete si spôsobiť nielen pupienky, ale aj kožnú infekciu. Pravda je, že najotravnejšie na umývanie štetcov je ich osychanie, ale umyť ich zvládnete naozaj do pár minút.
Pri štetcoch môžete použiť trochu šampónu s vlažnou vodou. Masírujte štetiny, kým z nich nevyteká číra voda. U hubiek je ideálnym prostriedkom na čistenie antibakteriálne mydlo. Pred ďalším použitím nechajte hubky aj štetce úplne vyschnúť na vzduchu.
unsplash/engin-akyurt
Mejkap po záruke? Preč s ním!
Bez ohľadu na to, aký vzácny alebo obľúbený je váš produkt, môže sa pokaziť ako mlieko. Ale ani pôvodne drahé produkty nestoja za to, aby ste si kazili pleť, a radšej sa s nimi rozlúčte. Stabilita emulzie nie je nekonečná a časom sa rozkladá. Krémy či mejkapy po záruke môžu byť ohrozenejšie kontamináciou baktériami a plesňami. Aplikáciou na tvár si potom môžete spôsobiť podráždenie pleti alebo upchatie pórov, čo vedie k svrbeniu aj pupienkom.
Dobrá správa je, že púdrové (suché) produkty by mali vydržať aj dlho po dátume spotreby, pokiaľ ich vždy dobre uzavriete a skladujete v suchom prostredí (a nie vo vlhkej kúpeľni).
unsplash/adrianna-rae
Nutná ochrana pred slnkom!
Aj keď si myslíte, že sa vás to netýka, pretože sedíte cez deň v kancelárii alebo používate priamo mejkap s SPF. Pamätajte si, že nikdy nenanesiete na pleť toľko mejkapu, aby vás naozaj ochránil. Poškodenie UV žiarením vedie k predčasnému starnutiu, hyperpigmentácii a zvýšenému riziku rakoviny kože. Pokiaľ navyše v starostlivosti o pleť používate kyseliny a aktívne zložky, zvyšujete tým citlivosť vašej pokožky na UV žiarenie.
Vybrať si preto prostriedok s SPF je úplne zásadný. Pokiaľ sa tomu vyhýbate, pamätajte, že nie všetky krémy proti slnku sú rovnaké. Populárne sú v poslednej dobe SPF krémy kórejských značiek kozmetiky, ktoré si pochvaľujú aj dermatológovia.
unsplash/kenzie-kraft